Ogród przyjazny zwierzętom i owadom

Data publikacji: 01-01-2012

Ogród przyjazny dla zwierząt i owadów - to marzenie ekologicznego ogrodnika, szczególnie miejskiego. Owady, kojarzące się niektórym tylko ze szkodnikami, świadczą o niesamowitym bogactwie ogrodu. Motyle, pszczoły - dają więcej niż myślimy. Jak je zachować a przy okazji dzięki ich pomocy wspomóc walkę ze szkodnikami?

Motyle w ogrodzie Motyle w ogrodzie
Małe kotki Małe kotki
Biedronka jest bardzo pożyteczna Biedronka jest bardzo pożyteczna

Biedronka pojawia się tam, gdzie atakują mszyce

Biedronka jest bardzo pożytecznym owadem dla ogrodnika - przydatnym szczególnie w walce z mszycami. Dorosłe osobniki zimują w szparach w budynkach, pod ziemią lub pod korą drzewa. Zarówno tak jak dorosłe osobniki, ich larwy zjadają kilkaset mszyc dziennie, nawet w czasie swojego rozwoju. W Polsce najczęściej możemy spotkać gatunek o nazwie: biedronka siedmiokropka - Coccinella septempunctata.

W naszych ogrodach chętnie spotykali byśmy także motyle, a one chętnie odwiedzają rośliny wytwarzające słodki nektar. Najlepszym rozwiązaniem, abyśmy się mogli cieszyć wizytą motyli przez cały rok, jest posadzenie roślin miododajnych kwitnących o każdej porze roku:

- wiosna: sasanka alpejska, janowiec włosisty, forsycja pośrednia, dereń jadalny
- lato: tulipanowiec amerykański, tawuła nippońska , suchodrzew maacka , pęcherznica kalinolistna, facelia błękitna
- jesień: aster, rozchodniki.

Rośliny miododajne przyciągają także pszczoły, trzmiele i inne owady, dzięki nim możemy się cieszyć całą paletą barw i zapachów w naszym ogrodzie.

Innym bardzo ważnym osobnikiem w naszych ogrodach, choć często niedocenianym, jest jeż. Głównym przysmakiem jeża są dżdżownice (pierścienice) , ale także ślimaki, szarańczaki, jaszczurki, węże, chrząszcze i inne owady, niekiedy żaby, małe gryzonie, jaja i pisklęta ptaków, a czasami padlina i owoce opadłe z drzew. Jeśli znajdziesz jeża i nie wiesz jak mu pomóc, to tu znajdziesz wskazówki: Polskie Stowarzyszenie Ochrony Jeży .

Nie pogardzimy także wizytą ptaków w naszym ogrodzie. Będą one naszymi częstymi gośćmi, jeśli znajdą u nas poidełka lub na drzewach umieścimy dla nich legowiska. Pamiętajmy jednak, aby chronić te miejsca z dala od drapieżników. Legowiska należy pielęgnować. Jesienią oczyszczamy je, aby pozbyć się pasożytów i bakterii. Zimą pamiętajmy o dokarmianiu ptaków, a one w podzięce w inne pory roku będą niszczyć szkodniki z naszych drzew.

W walce ze szkodnikami człowiek często stosuje środki chemiczne. Są one zagrożeniem nie tylko dla pasożytów, ale i naszych sprzymierzeńców. Dodatkowo złe ich stosowanie może zagrozić nie tylko nam, ale i naszym pupilom. Więc jeśli już musimy to zastosujmy środki odstraszające.

Projektując ogród trzeba także wziąć pod uwagę fakt, kto będzie z niego korzystał. Istnieje wiele roślin, które ze względu na zawartość w sobie pewnych środków, możemy zaliczyć do trujących, są nimi np Przebiśnieg pospolity , żarnowiec miotlasty, sasanka alpejska, janowiec włosisty, bagno pospolite lub których owoce mogą być trujące szkarłatka amerykańska (łc. Phytolacca americana)

Tekst i zdjęcia: Ela Dulko

Komentarze Czytelników:

Data dodania: 2017-09-22 09:01:28 wiktoria13

Czy w takim ogrodzie warto zdecydować się na instalację gotowych systemów nawadniania? Nie ukrywam, że artykuł opublikowany na [url]http://www.instalacjebudowlane.net/system-nawadniania-ogrodu/[/url] znacznie mnie do tego zachęcił.

Data dodania: 2010-06-22 12:43:53 dulkomaniak

22 czerwca 2010r., o godzinie 11:00 na warszawskim Ursynowie Henryka Bochniarz, Prezydent firmy Boeing Central and Eeastern Europe oraz Mira Stanisławska-Meysztowicz, Prezes Fundacji Nasza Ziemia uroczyście przekażą ogród Szkole Podstawowej nr 81 oraz mieszkańcom Ursynowa.

Ogród stworzono w taki sposób, by stanowił dogodne miejsce do życia i rozmnażania się dzikich ptaków, owadów i drobnych ssaków. Sprzyjające dla zwierząt warunki stworzono m.in. sadząc polskie, rodzime drzewa i krzewy, których owoce są doskonałym pokarmem dla ptaków oraz siejąc kwiaty, których nektarem żywią się motyle i trzmiele .....

Data dodania: 2010-06-22 11:38:30 dulkomaniak

hmm a jak się nazywała taka kreskówka o pszczołach gdzie przez ich wymieranie cały ekosystem padał?

Data dodania: 2010-06-21 20:44:54 Tusia5656

JEst fajna strona o trzmielach: http://www.tbop.org.pl/programy/ochrona/trzmiele/
Bo kiedyś ogrody były wiejskie, kolorowe, pełne malw, a teraz iglaki i iglaki. I zapominamy że właśnie dla trzmieli brakuje miejsca w wielu ogrodach, a jakże pożyteczne to stworzenia!

Skomentuj ten artykuł:

ttt

Gry Mojego Ogrodnika

Puzzle

Prosta gra w układanie puzzli o tematyce ogrodniczej, ekologicznej i turystycznej. Czysta przyjemność :-)

Pamięć Ogrodnika

Gra Pamięć Ogrodnika polega na szybkim kojarzeniu różnych ogrodowych elementów w pary.

Co to za roślina?

Spróbuj zgadnąć, jaka roślina kryje się za zdjęciem, widząc jeden jego fragment.

Segreguj odpady

Potrafisz segregować odpady ? :-) Sprawdź czy dobrze to robisz dzięki małemu testowi ...