A
-
B
-
C
-
D
-
E
-
F
-
G
-
H
-
I
-
J
-
K
-
L
-
M
-
N
-
O
-
P
-
R
-
S
-
T
-
U
-
W
-
V
-
Z

Sasanka alpejska (łc. Pulsatilla alba)

Nazwa rodzajowa: Sasanka (łc. Pulsatilla)

Maksymalna wysokość: 0.3 m

Jest gatunkiem typowo górskim rosnącym w górach Południowej i Środkowej Europy oraz na Kaukazie, a w Polsce występuje w Sudetach na Babiej Górze i w Tatrach.

Łodyga sasanki alpejskiej osiąga wysokość do 30 cm, a na jej wierzchołku wyrasta pojedynczy kwiat osiągający wielkość do 4,5 cm. Kwiat składa się z 6 części okwiatu, a czasem choć rzadko bywa że jest ich 8. Dolna część kwiatu jest niebieskoszara i owłosiona.
U rośliny występują dwa rodzaje liść. Liście odziomkowe (wyrastające bezpośrednio z kłącza) są intensywnie zielone, z długimi ogonkami liściowymi, podwójnie trójdzielne i głęboko wcięte. Ogonki liściowe są silnie owłosione. W połowie łodygi wyrastają 3 liście łodygowe. Kształtem przypominają liście odziomkowe, lecz nie posiadają ogonków i są mniejsze. Na jesień liście zmieniają zabarwienie - od czerwonego do fioletowego.

Po przekwitnięciu owocostan tworzy bardzo charakerystyczną puszystą kulkę. Kwitną od maja do czerwca wytwarza dużo pyłku i nektaru. Kwiaty zapylane są przez błonkówki (rząd owadów m. in. pszczoły, osy, mrówki, pilarzowate ...), a owoce rozsiewane są przez wiatr.

W Polsce jest rośliną objętą ochroną gatunkową. Nie jest zagrożony.

Podobnie jak inne gatunki sasanki jest rośliną lekko trująca: powoduje mdłości i odurzenie, pobudzenie i paraliż ośrodkowego układu nerwowego.

Kwiat:

Kolor kwiatów: Biały
Okres kwitnienia: od Maj (I połowa) do Czerwiec (II połowa)
Forma kwiatostanu: kwiat pojedynczy

Wymagania:

pełne słońce próchnicza

Legenda legend_off

Wpisz poszukiwaną roślinę: