Warzywniak na balkonie

Data publikacji: 05-05-2014

Nie wszyscy możemy uprawiać warzywa w tradycyjny sposób w ogrodzie. Mieszkając w blokach mamy jednak do dyspozycji balkon, na których chcemy się cieszyć z uprawy własnego pomidora czy ogórka. Dla tych właśnie osób redakcja Mój-Ogrodnik.pl chce pokazać, że można to zrobić i cieszyć się własnym plonem. Ekologicznie, oszczędnie i przyjemnie.

Młode roślinki w skrzynce Młode roślinki w skrzynce

Podstawą warzywniaka jest rozsada

Uprawa warzyw w donicach nie jest trudna, choć wymaga większej uwagi i czasu niż zwykła pielęgnacja roślin domowych. Rozpocząć nasze dzieło możemy od produkcji rozsady bądź zakupu sadzonek warzyw oraz przygotowanie odpowiedniej donicy i podłoża.

To co na pewno może się nam udać to prowadzenie pomidorów, papryki, dyni, patisonów. Ogórek wymagałby od nas częstego cięcia, gdyż jego przyrost w ciągu miesiąca jest znaczny. Warzywa korzeniowe także możemy wysiać w donicach - o odpowiedniej szerokości i głębokości. Ich liczba będzie jednak mniejsza niż przypuszczamy gdyż zależy głównie od powierzchni uprawy.

Na noc rośliny zabieramy do pokoju Na noc rośliny zabieramy do pokoju

Pielęgnacja warzyw w pojemnikach

Sama pielęgnacja nie różni się prawie wcale od uprawy w gruncie, przy czym rośliny narażone są niestety na niedobór składników pokarmowych oraz wilgoci w podłożu. Dlatego tak ważne jest, aby codziennie podlewać rośliny w upalne dni rano lub wieczorem oraz nawozić je mniejszą dawką lecz raz w tygodniu. W chłodniejsze dni, w szczególności jeśli balkon położony jest na wschód lub zachód, słońce jest tylko przez kilka godzin, nasze warzywa możemy podlewać rzadziej, ale obficie. Pozwoli to roślinie głęboko się zakorzenić, proporcjonalnie zużywając wodę.

Odpowiednie podłoże to połowa sukcesu. Może ono warunkować szybkość z jaką pojawią się pierwsze plony. Złe podłoże nie będzie utrzymywać wilgoci oraz dostarczać substancji pokarmowych, dlatego kupujmy gotową mieszankę podłoża do produkcji rozsady bądź ziemię uniwersalną dobrej firmy (z reguły są droższe). Możemy ją wzbogacić odkwaszonym torfem, aby korzenie lepiej się rozwijały.

Młode rośliny patisona na balkonie Młode rośliny patisona na balkonie

Głębokość i szerokość donicy powinna być znaczna dla dużych rozmiarowo warzyw, jak patison, dynia, ogórek (najlepiej szersze niż głębsze ze względu na płytki system korzeniowy). Jest także możliwość połączenia roślin w kompozycje kwiatowe czy tylko ziołowe, aby warzywniak w donicy nie stał się monotonny. W sprzedaży znajdują się już specjalne odmiany warzyw przystosowane do uprawy pojemnikowej, jak choćby pomidory koktajlowe, złoto pstre pietruszki czy szczypiorek.
Z podstawowych gatunków do uprawy na parapecie można wykorzystać cebulę dymkę, szczypiorek, rzeżuchę oraz pietruszkę korzeniową.

Powodzenia w uprawie!
Autor: Beata Dulko-Kaszowska

Komentarze Czytelników:

Data dodania: 2013-10-28 05:33:24 Ania G.

Jesli chodzi o pomidory na balkonie, tez hodowalam, posadzilam nawet obok dwa ogorki. Niestety podstawa to sloneczna strona, jaknajwieksza doniczka, dobra ziemia. Czasem ucina sie sadzonke pomidora prawie w polowie, wtedy rozrasta sie wszerz, jest silniejszy. Sa specjalne gatunki, ktore nadaja sie na balkony i patio. Nie radze robic tego z wlasnych nasion, jesli sie nie ma praktyki, sa organiczne sadzonki gotowe do wysadzenia. Prosze poczytac jaka ziemia i cos do wzmocnienia byloby najlepsze. Pozdrawiam

Data dodania: 2012-03-23 21:01:16 dulkomaniak

tutaj jest wskazówka:
http://www.moj-ogrodnik.pl/prace/Wlasna-rozsada-pomidorow-i-papryk-864-a/str0

Data dodania: 2012-03-20 10:28:28 Małgorzata

Ja bym chciała zacząć w tym roku uprawę roślin na balkonie takie jak marchew,pietruszka,szczypiorek, może jeszcze sałatę,rzodkiewkę.
Nie mam pojęcia jak się do tego zabrać może m ktoś napisać na maila co MUszę kupić oczywiście oprócz nasion. Prosze to jest dla nie bardzo ważne.

Data dodania: 2012-03-17 12:49:59 gosia1970

Dzień dobry.Czy na balkonie np. w korytku można posiać sałatę?

Data dodania: 2012-03-17 12:40:50 Gosia.Poznań

Czy można posiać na balkonie sałatę?Np.: w korytku?

Data dodania: 2011-06-05 18:18:14 Ewelina

Pomidory uwielbiają resztki ze świeżych ryb. Trzeba przygotować roztwór z resztek ryb świeżych i wody. 90% wody + 10 resztek z ryb, musi odstać dzień lub dwa i podlewać pomidory raz na dwa tygodnie.
Poczytajcie sobie o fish emulsion na stronach amerykańskich:
http://www.helpfulgardener.com/phpBB2/viewtopic.php?t=2070

POLECAM!!!

Data dodania: 2011-03-24 12:57:47 Ewa

Bardzo dziękuję za odpowiedz :) a czy mozna zasiac pomidory wczesniej i trzymac w domu czy wtedy nic z tego nie wyrosnie? A ten nawoz to specjalny do warzyw. Przepraszam za glupie pytania ale nie mialam wczesniej do czynienia z roslinami interesuje sie tym od niedawana :) Muszę się wybrać do księgarni po jakąś dobrą książkę :)
pozdrawiam

Data dodania: 2011-03-23 19:41:02 dulkomaniak

Zasiać pomidory powinna Pani jak najszybciej gdyż około 1 tygodnia nasiona wschodzą, a siewki muszą jeszcze wyrosnąć. Wystarczą standardowe doniczki do wysiewu. Do jednej małej doniczki po 2-3 nasiona a później nie trzeba będzie ich pikować.
Dostępne są także krążki torfowe do wysiewania nasion, bardzo pomocne.

Data dodania: 2011-03-23 19:37:45 dulkomaniak

Jeśli chce Pani po pierwsze posadzić pomidora to najlepiej w połowie maja gdy nie będzie niebezpieczeństwa przymrozków. Oczywiście sadzonka musi mieć odpowiednią wielkość -około 30cm. Podstawą pielęgnacji takiej rośliny to zabezpieczenie korzenia w wilgoć dzięki odpowiednio dużej donicy i żyznego podłoża. Po własnych doświadczeniach wiem iż pomidor na balkonie nie musi stać w pełnym słońcu cały dzień, wystarczy kilka godzin, a dzięki temu mszyca czy przędziorek nie będą rośliny intensywnie atakować! A co pewien czas regularne nawożenie ;-)

Data dodania: 2011-03-23 10:15:39 Ewa

A kiedy jest najlepszy termin na zasianie pomidorow...czy trzeba miec do tego jakas specjalna ziemie, odpowiednia wielkosc doniczki...?

Data dodania: 2011-03-22 10:12:01 kasiad

aczkolwiek - patogeny z ziemniaków to nie jedyne choroby trawiące pomidorki:
http://www.moj-ogrodnik.pl/prace/Brunatna-plamistosc-lisci-pomidora-357-a/str0

Data dodania: 2011-03-22 10:10:51 buziak

Potwierdzam ten fakt::-)

Dekoracyjny pomidor:
Odmiany karłowe są coraz powszechniejsze w uprawie, dzięki małym owocom, które dojrzewają w tym samym czasie w gronie. Nadają się do bezpośredniego spożycia w całości, dekoracji sałatek oraz jako mniejsze krzewy do uprawy kubłowej także na balkonie - na przykład z ziołami.

Data dodania: 2011-03-22 10:08:35 dulkomaniak

O tych pomidorach to powstał już chyba cały dział:

http://www.moj-ogrodnik.pl/prace/Uprawa-pomidorow-189-a/str0 - UPRAWA POMIDORÓW - podstawowe informacje

Data dodania: 2011-03-22 10:07:21 dulkomaniak

Zanim pani Beata odpowie, to ja tylko zauważę, że balkon już sam z zasady chroni nasze pomidorki przed np. patogenami - http://www.moj-ogrodnik.pl/prace/Zaraza-ziemniaka-na-pomidorze-355-a/str0 - o czym więcej także na Ogrodniku

aha - podobno najlepeij nadają się do upraw balkonowych maleńkie pomidorki typu śródziemnomorskiego

Data dodania: 2011-03-21 17:24:55 Ewa

Witam,
właśnie trafiłam na Pani strone...czy może Pani coś napisać o uprawie pomidorów na balkonie. Kiedy najlepiej je zasadzić i jak 'pielegnowac'
Z góry dziękuję, Pozdrawiam
Ewa

Skomentuj ten artykuł:

ttt

Gry Mojego Ogrodnika

Puzzle

Prosta gra w układanie puzzli o tematyce ogrodniczej, ekologicznej i turystycznej. Czysta przyjemność :-)

Pamięć Ogrodnika

Gra Pamięć Ogrodnika polega na szybkim kojarzeniu różnych ogrodowych elementów w pary.

Co to za roślina?

Spróbuj zgadnąć, jaka roślina kryje się za zdjęciem, widząc jeden jego fragment.

Segreguj odpady

Potrafisz segregować odpady ? :-) Sprawdź czy dobrze to robisz dzięki małemu testowi ...