Nawożenie obornikiem w ogródku

Data publikacji: 23-04-2012

Nie ma innego porównywalnego z obornikiem nawozu naturalnego i mineralnego, który zawierałby tak dużo substancji pokarmowych dla warzyw, a jednocześnie poprawiał strukturę gleby. Oto sposoby używania obornika w nawet najmniejszym przydomowym miejskim ogrodzie. Poleca Redakcja Ogrodnika.

Obornik Obornik


Obornik -bogactwo pierwiastków odżywczych

Obornik to mieszanina odchodów zwierzęcych stałych i płynnych oraz obowiązkowo ściółka - słoma zbożowa (najlepsza ze względu na znaczną pojemność wodną).

Nawóz produkowany ze składników paszy spożywczej wydala 45% substancji organicznej, 80% fosforu i 95% potasu. Obornik bydlęcy zawiera wszystkie podstawowe pierwiastki, związki mineralne oraz wodę.


Jak wykorzystać obornik w uprawie warzyw
Przede wszystkim ogrodnicy i rolnicy nawożą glebę jesienią, wprowadzając obornik w postaci stałej. Należy wymieszać go z ziemią na głębokości szpadla. Nie wszystkie rośliny jednak tolerują tak silne nawożenie, dlatego zabieg ten wykonuje się tylko raz w roku jesienią i wystarczająco na dwa lata. W uprawie biodynamicznej w tym samym miejscu są uprawiane rośliny o mniejszych potrzebach nawozowych.

Możliwe jest także nawożenie wysokiej rozsady roślin w czasie jej sadzenia. Muszą one jednak lubić obornik, są nimi min.: ogórek, pietruszka, por, ziemniak, seler, cebula, fasola szparagowa.

Bardzo dobrym sposobem jest także nawożenie przez podlewanie. Część obornika zalewamy wodą i co pewien czas mieszając zostawiamy go na 2-3 tygodnie. Odsączając część wody rozcieńczamy kilkakrotnie i podlewamy rośliny.

Zakopywanie obornika Zakopywanie obornika
Ogórek lubi obornik Ogórek lubi obornik

W jaki sposób nawożenie organiczne obornikiem wpływa na glebę

Przede wszystkim obornik poprawia warunki biologiczne gleby, zwiększa jej żyzność, ponieważ uwalnia potrzebne składniki mineralne, a roślinie dostarcza potrzebny do fotosyntezy dwutlenek węgla. Jego trwałość jest warunkowana odpowiednim przechowywaniem - najlepiej w niższej temperaturze, gdyż wolniej się rozkłada.

Autor: Beata Dulko

Komentarze Czytelników:

Data dodania: 2012-04-27 09:40:26 Anula.28

Wiecie ja nie mam moze az tak dokładnej wiedzy co do nawozenia, ale zaraz po nawozeniu obornikiem posiałam :pietruszke, marchewke, koper, ogorki, fasolke szparagowa,buraki czerwone, cebulke- w nasionach,posadziłam rozsadki truskawek, pora, seleru, brokuł. Było to miesiac temu na poczatku kwietnia i juz wszystko ładnie powschodziło a te rosliny z rozsadek puszczaja wiecej nowych listkow. Podlewam codziennie, a ogórki sa pod folia.

Data dodania: 2012-03-28 21:38:38 andrzej ernest

Bardzo Wam dziękuję za wyczerpującą wiadomość i przepraszam za zbyt ostre słowa. Jeszcze raz przepraszam i życzę Wesołych Świąt.

Data dodania: 2012-03-23 20:02:33 dulkomaniak

Zaraz po oborniku można sadzic:
- dyniowate np. dynia, ogórek, cukinia, patison,
ewentualnie na bardzo żyzne gleby z dodatkiem obornika: kapusty

Data dodania: 2012-03-23 20:00:41 dulkomaniak

no cóż, serwis jest prowadzony w naszym wolnym czasie, nie jest przedsiewzięciem komercyjnym, wiec nie zawsze mamy czas odpowiadac na każde pytania ... ale zaraz coś dla ciebie znajdziemy ;-)

Data dodania: 2012-03-22 18:21:05 andrzej ernest

A ja Was prosiłem o podanie mi jakie warzywa można sadzić zaraz po oborniku? Widać nie doczekam się odpowiedzi. Następna strona nie traktująca poważnie swoich czytelników. Po co prowadzicie takie strony???

Data dodania: 2012-03-19 10:59:07 andrzej ernest

Proszę podajcie jakie warzywa można sadzić zaraz po oborniku. Dziękuję.

Skomentuj ten artykuł:

ttt

Gry Mojego Ogrodnika

Puzzle

Prosta gra w układanie puzzli o tematyce ogrodniczej, ekologicznej i turystycznej. Czysta przyjemność :-)

Pamięć Ogrodnika

Gra Pamięć Ogrodnika polega na szybkim kojarzeniu różnych ogrodowych elementów w pary.

Co to za roślina?

Spróbuj zgadnąć, jaka roślina kryje się za zdjęciem, widząc jeden jego fragment.

Segreguj odpady

Potrafisz segregować odpady ? :-) Sprawdź czy dobrze to robisz dzięki małemu testowi ...