A
-
B
-
C
-
D
-
E
-
F
-
G
-
H
-
I
-
J
-
K
-
L
-
M
-
N
-
O
-
P
-
R
-
S
-
T
-
U
-
W
-
V
-
Z

Szeflera drzewkowata (łc. Schefflera arboricola)

Nazwa rodzajowa: Szeflera (łc. Schefflera)

Maksymalna wysokość: 2 m

Szaflera drzewkowata (łc. Schefflera arboricola) zwana jest także Heptapleurum arboricola. Pochodzi z lasów Tajwanu, gdzie ma postać sporego drzewa, a w mieszkaniu nie przekracza raczej 1,8 m. Jako roślina doniczkowa doskonale nadaje się do pomieszczeń chłodnych i lekko zacienionych

 

Roślina ma ciemnozielone, błyszczące liście (po 7 do 9) o długości do 15-20 cm. 

 

Szeflera powinno się co roku wczesną wiosną przesadzać do większej doniczki, dzięki czemu roślina bardziej się rozrasta. W lecie przy dużych upałach podlewamy obficie, pamiętamy jednak aby nie stała w nasłonecznionym miejscu. 

 

Zimą temperatura powinna wynosić około 13*C. Miejsce jasne rozproszone. Podlewamy lekko tylko na tyle aby ziemia była wilgotna. 

Nie lubi przeciągów oraz zcisku -może zrzucać liście.

 

Rozmnażanie:

- z nasion: wiosną wysiewamy nasiona na żyzne podłoże, wystawiamy naczynie do mnożarki i przechowujemy w temperaturze 21-24*C. Codziennie należy wystawiać nasiona z mnożarki na godzinę - zapobiega to stęchnięciu ziemi i powietrza. 

- sadzonki wierzchołkowe - sadzonki odcinamy w miejscu już nieco zdrewniałym, a następnie wstawiamy do ukorzeniacza i do ziemi. Pojemnik przechowujemy w wysokiej temperaturze i okrywamy folią. 

 

Wymagania:

pełne słońce półwilgotne obojętna próchnicza

Legenda legend_off

Wpisz poszukiwaną roślinę: