Plastikowa zupa na Pacyfiku z naszych śmieci

Plastikowa zupa na Pacyfiku z naszych śmieci

Data publikacji: 28-10-2011

Największe światowe wysypisko śmieci mieści się na Oceanie Spokojnym, wciąż się powiększa zagrażając nie tylko rybom i innym zwierzętom morskim, ale także ludziom. Dokładają się do niego nie tylko jednostki pływające (legalnie i nielegalnie), ale także my, zwykli zjadacze chleba na lądzie. The Great Pacific Garbage Patch.Więcej zdjęć: Great Pacific Garbage Patch

Naukowcy potwierdzają, że "plastikowa zupa", jak często określa się ogromne morskie wysypisko plastikowych śmieci na Pacyfiku, poszerza się w alarmujacym tempie. Już w 2008 roku zajmowała powierzcnię równą dwukrotnoci kontynentalnej powierzchni USA. Śmieci utrzymywane są na Środku Ocena poprzez podwodne prądy morskie, a dryfująca wyspa rozciąga się około 500 mil morskich od wybrzeża Kalifornii, poprzez Północny Pacyfik, poprzez Hawaje do Japonii.

Odkrywcą zjawiska The Great Pacific Garbage Patch jest amerykański oceanograf Charles Moore, on także ocenił zupę na około 100 milionów ton cyrkulujących rzeczy. Już się zdarzyło, że częśc tego "skarbu" ocierała się np. o Hawaje, pozostawiając zrujnowane śmieciami plaże.

Morskie wysypisko zawiera w sobie wszystko od piłek do gry, kajaków, klocków lego, iatek, czy starych toalet. Prawie 1/5 tego syfu pochodzi ze statków, które na bezkresnym oceanie pozwalają sobie na tanią "gospodarkę odpadami", czy z platform wiertniczych. Reszta pochodzi z lądu.

Dzisiejsze plastikowe przedmioty nie są biodegradowalne. Ich rozkład może trwać pół wieku, stąd marynarze znajdują w morzu rzeczy konsumenckie z lat 50-tych. I nie jest to wyjątkowe zjawisko. Jak twierdzą agencje ONZ, każdego roku plastik w morzu powoduje śmierć ponad miliona ptaków morskich, jak i ponad 100 tys. morsich ssaków. Strzykawki, zapalniczki, szczoteczki do zębów są masowo znajdowane w żołądkach martwych ptaków, które mylą je z kolorowym planktonem czy jedzeniem.Więcej o zjawisku: Think beyond Plastic

Skomentuj ten artykuł:

ttt

Gry Mojego Ogrodnika

Puzzle

Prosta gra w układanie puzzli o tematyce ogrodniczej, ekologicznej i turystycznej. Czysta przyjemność :-)

Pamięć Ogrodnika

Gra Pamięć Ogrodnika polega na szybkim kojarzeniu różnych ogrodowych elementów w pary.

Co to za roślina?

Spróbuj zgadnąć, jaka roślina kryje się za zdjęciem, widząc jeden jego fragment.

Segreguj odpady

Potrafisz segregować odpady ? :-) Sprawdź czy dobrze to robisz dzięki małemu testowi ...