Szczepione drzewka i krzewy nadają formy

Z pośród wielu gatunków drzew i krzewów, nie liczne możemy posadzić w małych ogrodach przydomowych i działkach, tak aby nie zagłuszały innych roślin. Obecnie coraz częściej na rynku możemy spotkać formy pienne -szczepione na pniu, przez co wielkość korony jest ograniczano.
Jałowiec płożący szczepiony Jałowiec płożący szczepiony


Duże szkółki drzew i krzewów prześcigają się w poszerzaniu własnej oferty, szczepiąc różne gatunki roślin na różnej wysokości. Stają się one bardzo cennym i poszukiwanym towarem ze względu na coraz bardziej wyrafinowane zapotrzebowanie klientów. Bardzo często ogrodnicy i architekci poszukują formy niewielkiego drzewa, które będzie dekoracyjne cały rok, a zarazem podatne na formowanie i niewielkich rozmiarów. Formy pienne spełniają te kryteria całkowicie.

Zalety form piennych:

1. Dostępne na rynku odmiany są szczepione na własnych gatunkach dostosowanych do warunków siedliska;

2. Odmiany szczepione są bardzo atrakcyjne pod względem barwy, intensywności kwitnienia i kształtu korony;

3. Podkładka oraz zabieg szczepienia ogranicza możliwości wzrostu odmiany szlachetnej więc nie osiąga dużych wymiarów;

Formowanie roślin od początku Formowanie roślin od początku

4. Wysokość szczepienia jest różna, a roślina z łatwością poddaje się formowaniu. Ponadto należy pamiętać, iż podkładka utrzymuje ciężar całej rośliny, co wymusza intensywniejsza pielęgnację.

Kształt formy piennej uzależniony jest od cech odmiany, jaką szczepimy. Poszczególne odmiany wyróżniają się płaczącym lub wysoko wzniesionym pokrojem. Spotkamy także wysoko uniesione kule i szerokie parasole, które wyróżnią się spośród rabat i form krzaczastych roślin.

Gatunki godne polecenia na takie praktyki to szczególnie: jałowce, świerki i modrzewie, gdyż nigdzie nie spotkamy w naturze wysoko rosnącego płaczącego jałowca, który opada jak kaskada w dół.

Mój Ogrodnik, czyli doradztwo w ogrodzie Mój Ogrodnik, czyli doradztwo w ogrodzie

Pielęgnacja drzewa czy krzewu szczepionego polega głównie na doborze odpowiedniego miejsca, nawożeniu i skracaniu dzikich pędów, które wyrastają z podkładki. Są to pędy podstawowego gatunku na którym szczepi się odmianę szlachetną. Nie może podkładka zagłuszyć odmiany, a usuwanie pędów polega wręcz na ich wyrywaniu, tak aby usunąć jak największą niepotrzebną część z ziemi.

Ważne jest także regularne kształtowanie korony rośliny formy wzniesionej. Ponadto część gatunków tworzy silne pędy, które należy skracać, a korona rośliny się zagęści.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska