Piękno traw

Nie ma żadnej innej grupy roślin, która mogłaby dodać lekkości roślinnej kompozycji poza trawami. Ich pióropuszowe kwiatostany i lekkość liści faluje na wietrze ubarwiając jesienne rabaty.


Czym wyróżniają się trawy?

Trawy wyróżniają się swoją morfologią: wielkością, pokrojem, kolorem źdźbeł i liści oraz oryginalnym kształtem kwiatostanów. To właśnie dzięki tym cechom od wielu lat stanowią cenną grupę roślin ozdobnych. Projektanci ogrodów planują ich nasadzenia w grupach lub pojedynczy soliter. W grupach jako rabata jednogatunkowa lub zestawienie kilku gatunków traw z kwitnącymi bylinami. Kryterium wyboru poszczególnych gatunków jest wysokość rośliny. Trawy i rośliny trawopodobne możemy podzielić na:
-niskie (do 30 cm wysokości)
-średnie (od 30 do 100 cm)
-wysokie (powyżej 100cm wysokości)

Rozplenica japońska Rozplenica japońska
Kwiatostan rozplenicy japońskiej Kwiatostan rozplenicy japońskiej

Jak łączyć trawy z innymi roślinami?
Podstawowym terminem atrakcyjności traw jest lato oraz jesień, kiedy kwitnie większość gatunków. Posadzone z wczesnowiosennymi bylinami w jednej rabacie, przedłużą jej dekoracyjność. Można także łączyć trawy z bylinami kwitnącymi jesienią (rozchodnik okazały, jeżówka purpurowa) lub uatrakcyjnić skalną rabatę niskimi trawami i turzycami.

Bardzo architektoniczny i nowoczesny efekt daje posadzenie wysokich traw w jednogatunkowy szpaler, tworzący naturalistyczny żywopłot.

Miskant cukrowy Miskant cukrowy

Najbardziej popularne gatunki i odmiany

Trawy i gatunki trawopodobne, dzięki swoim cechom morfologicznym, wyróżniają się na tle wszystkich roślin ozdobnych. Są jednak gatunki i odmiany które szczególnie akcentowane są przez architektów i ogrodników:

Imperata cylindryczna (Imperata cylindrica) średniowysoka, o liściach płaskich ciemnoczerwonych.
Kostrzewa miotlasta i sina (Festuca scoparia i F. glauca niskie, gęste kędy, koloru jasnej zieleni (k. miotlasta) lub niebieskozielone (k. sima -bardziej szare wybarwienie zależy od nasłonecznienia). Tworzą delikatny brązowy kwiatostan, już końcem wiosny.
Miskant chiński (Miscathus sinensis) bardzo dekoracyjna wysoka trawa o wąskich liściach i ciemnobrązowych, palczastych kwiatostanach -dekoracyjnych od września, października przez zimę.
Miskant olbrzymi (Miscathus giganteus) okazała, wysoka trawa kępowa o szerszych liściach od miskanta chińskiego. Może być także rośliną osłonową.
Rozplenica japońska (Pennisetum japonicum) bardzo dekoracyjna, średniej wysokości trawa o wąskich liściach i szczotkowatych kwiatostanach.
Trawa pampasowa (Cortaderia selloana) -bardzo dekoracyjne, puszyste wiechy i ładny pokrój kępy.
Turzyca Buchannana (Carex Buchananii) -średniej wysokości roślina o czerwonobrunatnym zabarwieniu, kwitnie w połowie lata, brązowymi kłosami.

Turzyca w kompozycji z wrzosami Turzyca w kompozycji z wrzosami
Imperata cylindryczna Imperata cylindryczna

Autor: Redakcja Mój Ogrodnik