Zakładanie trawnika

Data publikacji: 22-05-2018

Trawnik dla wielu ogrodników i właścicieli ogrodów to wielka chluba o którą dbają częściej i intensywniej aniżeli o pozostałą część posiadłości. Zielona murawa robi duże wrażenie dla wszystkich, a podstawą jej pielęgnacji jest odpowiednie przegotowanie podłoża i pierwsze tygodnie pielęgnacji.

Kiedy zakładać trawnik?
Najlepszym terminem zakładania trawnika jest jesień. Bardzo często wysiewamy nasiona także wiosną, ale pamiętać należy o tym, iż czas rozpoczęcia prac najlepiej by przebiegał w miesiącach o średniej temperaturze i braku intensywnego nasłonecznienia. Jesienne miesiące oraz większość wiosennych to termin zwiększonej wilgotności powietrza i utrzymującej się wilgotności podłoża - koniecznej dla prawidłowego kiełkowania nasion.

Przygotowanie podłoża wykonywane jest w następujących etapach:
- oczyszczenie ziemi z kamieni i śmieci;
- przekopanie ziemi na grubość szpadla, aby spulchnić jej warstwę;
- wyrównanie powierzchni terenu, a jeśli ziemia jest mało urodzajna także nawiezienie nawozami mineralnymi, które powinny się rozpuścić pod wpływem wilgoci z podłoża lub po podlaniu;
- zwałowanie terenu - uniemożliwia nasionom przedostanie się wgłąb podłoża (trudniej wschodziłyby nasiona lub wcale);
- podlanie terenu, aby podłoże opadło, a nasiona lepiej przylegały do terenu.
Po wysianiu nasion można także pokryć je cieniutką 2cm warstwą żyznego podłoża.

Mieszanki traw
Na rynku dostępne są gotowe mieszanki traw, na różne stanowiska i przy różnym użytkowaniu. Różnią się one składem gatunkowym traw oraz proporcjami liczebnymi. Dlatego najlepiej jest zapoznać się najpierw z właściwościami poszczególnych gatunków lub poprosić o doradztwo sprzedawcę sklepu.
Tu znajdziecie artykuł o mieszankach traw

Pierwsza pielęgnacja
Kiełkowanie nasion trwa około tygodnia - po tym czasie powinniśmy zauważyć pierwsze wschody nasion. Ale uwarunkowane są one przede wszystkim wilgotnością podłoża. Dlatego warto podlewać teren dwa razy w ciągu dnia rano i wieczorem, bądź tylko rano. Istnieje także możliwość pokrycia terenu agrotkaniną, która będzie utrzymywać wilgoć, w szczególnie w cieplejsze dni i uniemożliwi wydziobywania nasion przez ptactwo.

Pierwsze koszenie wykonujemy gdy trawa osiągnie 15 do 20cm wysokości, skracając ją o połowę, po 2 tygodniach już niżej. Nawozić możemy po 3-4 skoszeniu trawnika.

Autor: Beata Dulko

Komentarze Czytelników:

Data dodania: 2012-09-17 11:37:32 dulkomaniak

C.D.

Co do wysiewu nasion to czy będą one przykryte piaskiem (który w słoneczne dni maja i lipca!) bardzo szybko przesycha czy żyzną ziemią o tej samej grubości to nie ma większego znaczenia. Podstawą kiełkowania jest duża wilgotność, gdyż suche nasiona muszą napęcznieć do skiełkowania.

Data dodania: 2012-09-17 11:34:43 dulkomaniak

Czy przejrzał Pan dostępne mieszanki nasion na rynku??? Nigdy nie znalazłam takiej która posiadałaby w 99% Rajgras. Wszystko zależy od stanowiska na jakie wybieramy naszą mieszankę i jak będzie użytkowany trawnik...
Tak Rajgras jest rośliną cieplejszego klimatu i nie zawsze przetrwa nasze zimy więc każdy polski producent nasion traw tylko w pewnym procencie tą trawę uwzględnia -nigdy w 99%!
Co do terminu to każdy dopasowuje go do własnych możliwości i czasu. Ja jako autor przekazuje własne doświadczenia, zalety i wady. Oczywiście iż wiosna jest dla każdego dobrym terminem jednak ze względu na ilość opadów i niższe temperatury to jesień jest korzystniejszą porą roku (nie sposób oczywiście przewidzieć anomalii pogodowych w żadnym czasie), a więc znów dotyczy to wyboru mieszanki traw.

Data dodania: 2012-09-09 08:15:35 piotr41

Pani Beato, bez obrazy, błędy , błędy i jeszcze raz błędy. Pisanie artykułu ściśle jest związane z braniem na siebie odpowiedzialności za przekazywaną informację. Zacznę od początku. Trawę aby uzyskać najlepsze efekty wysiewamy w okresie kiedy temperatury w nocy nie spadają poniżej 15C a w dzień nie są niższe niż 22-25C. Podstawa 99% mieszanek są odmiany Rajgrasu Angielskiego, gatunek importowany z klimatu ciepłego i bardzo wilgotnego. Mają to na uwadze chyba nie jest trudnym do odgadnięcia, że jesień jest wielce ryzykowna. W polskim klimacie optymalne są miesiące maj-lipiec.

Wysiew nasion wykonuje się przez nacięcie rowków o głębokości około 2 mm i przykrywa się je warstwą 2-3 mm piasku. 2cm żyznej gleby silnie ograniczy przenikalność światła a to ma ogromny wpływ na kiełkowanie, drobniejsze gatunki jak np wiechliny, zwyczajnie nie poradzą sobie z warstwą 20mm i nie wykiełkują, podobnie może zareagować kostrzewa w drobnych odmianach. Za mało tu miejsca na sprostowanie całeg

Data dodania: 2012-09-04 20:34:37 Inzynier

Mam nadzieję że na końcu artykułu wdarła się literówka, 10cm trawa już się pokłada co utrudnia koszenie, o 20cm ciężko wyobrazić, gazon nigdy takiej wysokości nie osiągnie, chyba że o długość chodziło a nie wysokość, to i tak jest si-fi ogrodniczym. Dalsza myśl jest również abstrakcyjna, więc proszę sprostować zanim ktoś do tego zastosuje, bo pierwsze koszenie zniweczy cały trud włożony w założenie trawnika. Pierwsze koszenie faktycznie możemy skrócić o połowę, później niżej, ale poniżej 4cm lepiej nie schodzić z większością dostępnych na rynku mieszanek nasion. Częstym błędem jest koszenie tak nisko jak się da. Ale to temat na inny mądry artykuł.

Skomentuj ten artykuł:

ttt

Gry Mojego Ogrodnika

Puzzle

Prosta gra w układanie puzzli o tematyce ogrodniczej, ekologicznej i turystycznej. Czysta przyjemność :-)

Pamięć Ogrodnika

Gra Pamięć Ogrodnika polega na szybkim kojarzeniu różnych ogrodowych elementów w pary.

Co to za roślina?

Spróbuj zgadnąć, jaka roślina kryje się za zdjęciem, widząc jeden jego fragment.

Segreguj odpady

Potrafisz segregować odpady ? :-) Sprawdź czy dobrze to robisz dzięki małemu testowi ...