Uprawa marchewki: proste zabiegi

Data publikacji: 31-07-2010

Marchew jest bardzo popularnym warzywem w Polsce - zaraz po kapuście i buraku. Jest bogata w cukry i witaminę A. Oprócz tego występują w niej takie witaminy jak B1, B2, PP, C i E i składniki mineralne jak fosfor, wapń, żelazo i potas. Jak uprawiać marchew? Jak nie popełniać typowych błędów pielęgnacyjnych?

Marchew Marchew

Przyjęła się dobrze w polskich ogrodach, gdyż nie ma wysokich wymagań co do ciepła, a ponadto znosi dobrze zarówno przymrozki jak i upały. Najlepszą temperaturą wzrostu dla marchwi jest 15-21*C. Roślina toleruje każdą glebę, która nie jest zbyt ciężka, podmokła lub zasuszona. Marchew woli zasadniczy odczyn gleby, ale i przy lekko kwaśnej dobrze rośnie.

Kiedy siejemy marchew?

Marchew wysiewamy po oborniku w drugim lub trzecim roku, gdyż po pierwszym roku korzenie są niekształtne, słabo zabarwione i niesmaczne. Siać zaczynamy końcem marca lub początkiem kwietnia na wczesny zbiór. Późniejszy termin to połowa maja (te marchewki najlepiej nadaje się do przechowywania). Do wyboru mamy także termin jesienny około listopada tak aby nasiona nie skiełkowały przed zimą. Stosuje się go dla wcześniejszego zbioru.

Nasiona siejemy na głębokości od jednego do dwóch centymetrów w rozstawie uzależnionej od odmiany (zalecana wskazówka od producenta). Marchew wchodzi w zależności od warunków 3-5 tygodni.

Do zabiegów pielęgnacyjnych należy przerywanie - pierwszy raz, gdy roślina troszkę podrośnie oraz regularne pielenie. "Pojedynkując" marchew staramy się je zostawić pojedynczo, aby miały dla siebie wystarczająco dużo miejsca na rozrośnięcie.

Zbiór warzyw następuje stopniowo w czerwcu i lipcu.

Najważniejszym zagrożeniem dla zagonu marchew i warzyw są nornice podgryzające korzenie spichrzowe, mrówki wybierające nasiona oraz zgnilizna korzeni przed zbiorem.

Tekst i zdjęcia: Redakcja Mój-Ogrodnik.pl

Skomentuj ten artykuł:

ttt

Gry Mojego Ogrodnika

Puzzle

Prosta gra w układanie puzzli o tematyce ogrodniczej, ekologicznej i turystycznej. Czysta przyjemność :-)

Pamięć Ogrodnika

Gra Pamięć Ogrodnika polega na szybkim kojarzeniu różnych ogrodowych elementów w pary.

Co to za roślina?

Spróbuj zgadnąć, jaka roślina kryje się za zdjęciem, widząc jeden jego fragment.

Segreguj odpady

Potrafisz segregować odpady ? :-) Sprawdź czy dobrze to robisz dzięki małemu testowi ...