Uprawa domowych roślin owadożernych

Data publikacji: 12-11-2011

Pielęgnacja egzotycznych roślin, jakimi są z pewnością rośliny owadożerne, nie jest trudna, a może sprawić, iż zafascynujemy się nimi do tego stopnia, by założyć własne terrarium. Może powstać w warunkach pokojowych, w dobrze oświetlonym miejscu. Najważniejsze, to dostarczać ... świeże owady.


Rośliny owadożerne to grupa roślin poprawniej nazywana mięsożernymi, gdyż w ich menu znajdują się oprócz owadów i ich larw także drobne ślimaki, rozwielitki, pająki, roztocza oraz niektóre robaki. Pochodzą z niemal wszystkich kontynentów i nie łączy ich systematyczny rodowód. Znajdziemy wśród nich zielne byliny tworzące rozety liści, kłącza czy bulwy oraz epifity nadrzewne, liany, pływacze i rośliny jednoroczne.

Dzbanecznik -Nepenthes Dzbanecznik -Nepenthes
Dzbanecznik Dzbanecznik

Siedlisko i wymagania pokarmowe

Większość roślin mięsożernych ma słabo rozwinięty system korzeniowy. Rosną w większości na torfowiskach, ale także w ubogich piaskach, skałach granitowych i piaskowcach -siedliskach związanych z wodą oraz o wysokiej przyswajalności azotu. Nie do końca sprawdzono, w jaki sposób rekompensują ubytek wapnia, choć nieliczne gatunki rosną w siedliskach wysoko zasolonych.

W większości są jednak roślinami światłożądnymi. Te o mniejszych wymaganiach świetlnych można rozpoznać po większej i szerszej blaszce liściowej.

Rosiczka przylądkowa -Drosera capensis Rosiczka przylądkowa -Drosera capensis
Rosiczka w szklanym kielichu Rosiczka w szklanym kielichu

Zasady uprawy:
- dostosować podłoże do wymagań danego gatunku;
- utrzymywać względnie wysoką wilgotność powietrza;
- stanowisko musi być słoneczne i przewiewne;
- do podlewania używajmy miękkiej wody;
- nie nawoźmy roślin - w większości przypadków wystarczy im co pewien czas jakaś mała mucha :-)

Autor: Beata Dulko
Przykłady roślin owadożernych: Rosiczka przylądkowa

Komentarze Czytelników:

Data dodania: 2011-09-25 13:50:31 dulkomaniak

cd.:
Praktycznie nie dokarmia się rosiczek, a ponieważ są dosyć małe, możemy na ich liściach układać malutkie muszki owocówki, większych nie zje.
Przy zakupie przede wszystkim zwracamy uwagę na liście, aby były zielone i ładnie ułożone w rozecie. Jeśli są na nich kropelki to znaczy że dostawa roślin była świeża i warto kupić roślinkę.
Najłatwiejsze w uprawie są kapturnice, ale wymagają okresu spoczynku zimą w tem. około 10st.C. Rosiczki i muchołówki nie przechodzą okresu spoczynku i zimę uprawiamy je w ten sam sposób cały rok.

Przygotowała: Beata Dulko-Kaszowska

Data dodania: 2011-09-25 13:49:58 dulkomaniak

Witam serdecznie.
Uprawia roślin owadożernych wiąże się z podstawowymi zasadami jakimi są:podłoże, woda i dużo słońca.
Stanowisko dla wszystkich roślin owadożernych jest parapet okienny od strony południowej, południowo-zachodniej (wschodniej), z jak największą ilością promieni rozproszonych lub bezpośrednich (przy dużym nasłonecznieniu bardzo ważna jest wilgotność powietrza).
Podłoże dla rosiczek, muchołówek i kapturnic to kwaśny torf. Proszę nie używać podłoża dla kaktusów ponieważ zawiera bardzo dużą ilość piasku, więc szybko się przesusza co jest bardzo niebezpieczne dla owadożerców. Proszę zakupić kwaśny torf!
Podlewamy wodą odstaną, nisko zmineralizowaną, najlepiej przefiltrowaną jeśli używamy wody z kranu...
Częstotliwość podlewania musi być częsta dostosowana do przesychania podłoża -tak aby było cały czas wilgotne. Warto także zraszać rośliny. Kropelki na liściach świadczą o suchości powietrza.

Data dodania: 2011-09-25 13:48:44 Czytelnik

Dostaliśmy zapytanie:
planuję zacząć uprawiać rosiczke. czy ziemia,którą używam do kaktusów będzie odpowiednia dla rosiczki? kaktusy podlewam 1 na miesiąc-czy rosiczke też tak moge podlewać? muchy,pszczoły,osy, chrabąszcze-czy wszystkim co wpadnie mi do pokoju mogę karmić rosiczke? czym mam karmić ją zimą? na co powinienem zwrócić uwagę przy wyborze sadzonki rosiczki? a może lepsze była by muchówka?-prosze o rady

Skomentuj ten artykuł:

ttt

Gry Mojego Ogrodnika

Puzzle

Prosta gra w układanie puzzli o tematyce ogrodniczej, ekologicznej i turystycznej. Czysta przyjemność :-)

Pamięć Ogrodnika

Gra Pamięć Ogrodnika polega na szybkim kojarzeniu różnych ogrodowych elementów w pary.

Co to za roślina?

Spróbuj zgadnąć, jaka roślina kryje się za zdjęciem, widząc jeden jego fragment.

Segreguj odpady

Potrafisz segregować odpady ? :-) Sprawdź czy dobrze to robisz dzięki małemu testowi ...