Rozmnażanie roślin jednorocznych i bylin

Rośliny jednoroczne są najłatwiej i najszybciej reprodukującą grupą roślin na świecie dzięki swojej sile kiełkowania i ogromnej liczbie nasion w sezonie. Jeśli więc kupiliśmy nasiona, które w małym procencie wzeszły, to znaczy że wybraliśmy zły sklep...
Nasiona aksamitki "śmierdziuszka"
Wschodzące słoneczniki


Kiedy siać?

Termin wysiewu nasion poszczególnych gatunków jest różny. Producent na opakowaniu także nie określa go dokładniej, gdyż zależy on głownie od sposobu użytkowania przyszłej rośliny.

Gdzie siać?

Jeśli będziemy rośliny hodować w domu lub na balkonie wysiew zacznijmy wcześniej, gdyż dłużej będziemy się nimi cieszyć. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego pomieszczenia będziemy musieli odpowiednio doświetlać nasze rozsady. Jednak gdy przyjdzie już maj będziemy mogli się pochwalić obfitością zieleni i kolorów na balkonie.

Jeśli wysiewamy rośliny po to aby uprawiać je na zewnątrz, pamiętajmy iż naszą rozsadę będziemy musieli hartować, czyli wyciągać na świeże powietrze w dzień oraz chować na noc.

W czym siać?

Wysiewajmy nasiona do specjalnie przygotowanego podłoża, czyli ziemi uniwersalnej do roślin doniczkowych w połączeniu z piaskiem (w stosunku 1:1). Podłoże musi być bardzo dobrze wymieszane i jednolite. Umieszczając je w naczyniu ugniatajmy je mocno, aby woda mogła być pobierana przez rośliny na zasadzie podciągu kapilarnego.

Naczynia, których możemy użyć, mogą mieć różne kształty - tacki do rozsady, niskie donice, czy plastikowe pojemniki po owocach cytrusowych. Wysokie pojemniki użyjmy na dużych nasion, niskie tace i doniczki przeznaczmy dla drobnych nasionek, które ledwo widać np. lawendy czy dzwonka karpackiego.

Co po wysiewie?

Zasady, o których musimy pamiętać to:
1. Nie przykrywajmy drobnych nasion dodatkową warstwą ziemi, a jedynie piaskiem;
2. Czas kiełkowania poszczególnych gatunków jest różny - od kilku dni do 2-3 tygodni;
3. Utrzymujmy wysoką wilgotności podłoża w czasie kiełkowania i wschodów;
4. Dopóki roślina nie zacznie wschodzić, naczynia z nasionami możemy przetrzymywać w ciemniejszym miejscu (nie dotyczy to gatunków, które wymagają światła do kiełkowania), gdy zauważymy pierwsze siewki przenieśmy je na parapet okna.

Powodzenia w sianiu!

Autor: Beata Dulko