Przygotowanie roślin do zimowania

Data publikacji: 26-11-2018

Większość wrażliwych na zimno roślin doniczkowych wymaga wielomiesięcznego okresu spoczynkowego w chłodnych warunkach. Teoretycznie mogłyby się dalej rozwijać również w wyższej temperaturze, jednak potrzebowałyby wtedy więcej światła i nie miałyby intensywnego blasku wiosną - pędy już zimą byłyby coraz dłuższe, tracąc swój soczysto zielony kolor.

Zimowanie roślin domowych Zimowanie roślin domowych
Potrzeba slońca i wody Potrzeba słońca i wody
Blask kolorów na wiosnę Blask kolorów na wiosnę


Przygotowanie roślin domowych na jesień, a później zimę to głównie przycinanie nadmiernych liści, dzięki czemu ograniczone ich zostają potrzeby.

Przesadzanie roślin - którymi należy się zająć?

Przed zapowiadanymi przymrozkami wybrane okazy przesadza się do osobnych doniczek. W ogrodzie zostawiamy tylko te rośliny, które spokojnie przezimują – bukszpany, trawy ozdobne, bluszcze oraz oczywiście duże krzewy ozdobne iglaste.

Do doniczek przesadzamy i zimujemy w pomieszczeniach wszelkie kwiaty i delikatne rośliny liściaste np. pelargonie, ołowniki, begonie, czy fuksje. Na wiosnę przeniesiemy je z powrotem do ogrodu.

Przygotowanie odpowiednich warunków w okresie jesienno - zimowym

Zapewnienie odpowiednich warunków roślinom w okresie spoczynku gwarantuje, że na wiosnę będziemy mogli znów cieszyć się z ich rozwoju. Rośliny balkonowe, takie jak pelargonie, fuksje oleandry, lantany, ołowniki, do przezimowania potrzebują widnych i chłodnych pomieszczeń z maksymalną temperaturą 12 stopni C. W przeciwnym razie ich spoczynek nie będzie efektywny i w następnym roku nie będą obficie kwitły. Najlepiej nadają się do tego celu jasne piwnice albo werandy - byle były lekko wietrzone i suche. Wystarczy czasem do nich zajrzeć i lekko podlać.

Przed „zazimowaniem” konieczne jest radykalne skrócenie pędów o co najmniej 3/4 długości. Wtenczas nasza pielęgnacja ograniczy się tylko do podlewania co kilka tygodni, usuwania obumarłych lub chorych liści, oraz sprawdzania czy rośliny nie zostały zaatakowane przez szkodniki.

Masz pytania?
Napisz do Ogrodnika!

Skomentuj ten artykuł:

ttt

Gry Mojego Ogrodnika

Puzzle

Prosta gra w układanie puzzli o tematyce ogrodniczej, ekologicznej i turystycznej. Czysta przyjemność :-)

Pamięć Ogrodnika

Gra Pamięć Ogrodnika polega na szybkim kojarzeniu różnych ogrodowych elementów w pary.

Co to za roślina?

Spróbuj zgadnąć, jaka roślina kryje się za zdjęciem, widząc jeden jego fragment.

Segreguj odpady

Potrafisz segregować odpady ? :-) Sprawdź czy dobrze to robisz dzięki małemu testowi ...