Pokrzywa -sprzymierzeniec ogrodników

Data publikacji: 02-10-2018

Pokrzywa zwyczajna to bardzo bardzo powszechna roślina ruderalna, przez większość uważana za chwast, a przez nielicznych za ziele o wielu właściwościach.

Właściwości lecznicze

Najcenniejszym surowcem pokrzywy są młode liście zbierane wiosną przed kwitnieniem. To one zawierają najwięcej: flawonoidów, kwasów organicznych (mrówkowy, krzemowy, bursztynowy), witamin (A, B, C, K), soli mineralnych (żelazo, wapń, potas, magnez), enzymów i garbników. Cała roślina wykazuje działanie moczopędne, przez co oczyszczające na organizm. Wpływa korzystnie na poziom cukru i odporność. Poprzez kontakt z częścią nadziemną, leczy się dolegliwości reumatyczne i neurologiczne.

Posadźmy pokrzywę w ogrodzie

Pokrzywa zwyczajna Urtica dioica jest rośliną zielną o zimujący w gruncie korzeniach (rozłogach). Lubi ziemię żyzną, próchniczną i wilgotną, zasobną w azot i wapń. Toleruje półcień i pełne nasłonecznienie.
Możemy pokrzywę posadzić wczesną wiosną wykorzystując podziemne sadzonki rozłogowe (w rozstawie 15x15 cm) lub dzieląc już wyrośnięte rośliny późnym latem.

Pokrzywa w kuchni

Pokrzywa znana jest dzięki swoim parzącym włoskom, które zawierają kwas mrówkowy i związki aminowe. Zneutralizujemy ich działanie podczas obróbki termicznej używając liści pokrzywy do przygotowania sosów, zup i omletów. Można także wykorzystać ziele na surowo w sałatkach, wcześniej przepłukując je obficie wrzątkiem.

Zbiór ziela

Do celów kulinarnych jak i sporządzania preparatów ogrodniczych, używamy świeżego lub suszonego ziela pokrzywy, który jeszcze nie kwitł. zawiera on najwięcej cennych substancji. Pierwszy zbiór wykonujemy w maju, później jeszcze 2-3 razy po odrośnięciu. Do wysuszenia rozkładamy ścięte pędy w cieniu, w przewiewnym miejscu do 40 st. C. Lekko zwiędnięte liście nie są tak parzące.

Ze świeżo zebranego ziela lub suszonego możemy sporządzić preparaty do ochrony naszych roślin przed chorobami czy szkodnikami. Mogą one także służyć do wzmocnienia roślin i poprawy żyzności gleby.

Gnojówka z pokrzywy: wszystko co musisz wiedzieć na ten temat


Autor: Redakcja Mój Ogrodnik, Beata Dulko-Kaszowska

Skomentuj ten artykuł:

ttt

Gry Mojego Ogrodnika

Puzzle

Prosta gra w układanie puzzli o tematyce ogrodniczej, ekologicznej i turystycznej. Czysta przyjemność :-)

Pamięć Ogrodnika

Gra Pamięć Ogrodnika polega na szybkim kojarzeniu różnych ogrodowych elementów w pary.

Co to za roślina?

Spróbuj zgadnąć, jaka roślina kryje się za zdjęciem, widząc jeden jego fragment.

Segreguj odpady

Potrafisz segregować odpady ? :-) Sprawdź czy dobrze to robisz dzięki małemu testowi ...