Odnawianie trawnika poprzez aerację i wertykulację

Data publikacji: 20-02-2017

Wiosna to czas, w którym myślimy więcej o naszym ogrodzie i o pracach w nim związanych. Przede wszystkim warto zadbać o trawnik, który po sezonie zimowym wymaga intensywnej regeneracji. W związku z tym pragnę Państwu przedstawić podstawowe zabiegi, po których kondycja naszego trawnika ulegnie znacznej poprawie.

Regulacja wysokości Regulacja wysokości

I. Aeracja trawnika

Jest to zabieg polegający na nakłuwaniu darni okrągłymi kolcami (ok. 10-15cm) w celu napowietrzenia i rozluźnienia gleby, gdzie jej głębokość penetracji jest wysoka. Dzięki temu korzenie trawy stają się silniejsze, a sam zabieg znacznie przyspiesza regenerację trawnika po zimie.

Przeprowadzamy go wczesną wiosną, a następnie kilka razy w sezonie (zwłaszcza, gdy używamy kosiarki z opcją rozdrabniania trawy lub wyrzutem bocznym), aż do późnej jesieni. Do aeracji na niewielkim trawniku możemy użyć wideł amerykańskich, bądź specjalnych nakładek z kolcami na obuwie. W związku z tym, że na 1m² powinno się wykonać od 180 do 200 otworów, praca wyżej wymienionymi sposobami może okazać się czasochłonna.

W tym przypadku warto zaopatrzyć się w aerator z własnym napędem, czyli elektryczny lub spalinowy. Jeżeli chodzi o ten pierwszy, jest on bardziej ekologicznym rozwiązaniem, ze względu na brak emisji spalin i hałasu. Dość lekki, łatwy w obsłudze i przechowywaniu (max długość kabla 30m), tańszy w eksploatowaniu. Urządzenie to posiada obudowę z plastiku odpornego na uderzenia, wałek roboczy z rurkowymi bolcami, koła jezdne, regulację wysokości, a w niektórych modelach kosz na mech i zrośniętą trawę. Aerator elektryczny ma zastosowanie w średniej wielkości ogrodach przydomowych i na działce, o powierzchni trawnika do ok. 300 - 500m².

Na rynku dostępne są również aeratory akumulatorowe. Natomiast dla posiadaczy większych trawników przewidziane są aeratory spalinowe, wyposażone w mocne silniki czterosuwowe (występuje też 2-suw), wałek roboczy, szerokie koła jezdne, regulację wysokości i kosz. Dzięki nim łatwiej poruszać się w terenie ze względu na brak konieczności podłączenia do źródła prądu. Przy eksploatowaniu tych urządzeń trzeba jednak pamiętać o wymianie oleju, napełnianiu benzyną bezołowiową oraz o ich konserwacji.

Wałek aeratora Wałek aeratora

II. Wertykulacja trawnika

Wertykulacja jest zabiegiem polegającym na wykonaniu pionowych nacięć darni na głębokość od 3 do 6cm. Nacięcia te dokonywane są płaskimi nożami tnącymi, które niszczą filc i rozcinają darń. Ułatwi to przenikanie tlenu, wody oraz składników pokarmowych do korzeni traw. Metoda ta pomocna jest również w walce z chwastami i mchem. Pracę wertykulatorem wykonujemy wczesną wiosną jeszcze przed dokonaniem dosiewu. Przed zabiegiem tym glebę należy nawodnić, po czym (jak wszystko obeschnie) skosić trawnik. Zabieg ten powtarzamy późną jesienią. Do wykonania go używamy grabi ręcznych wyposażonych w sztyletowate nożyki, które nacinają glebę na głębokość kilku centymetrów (mogą posiadać również koła, zapewniające lepszy komfort pracy). Z uwagi, iż jest to pracochłonne stosuje się wertykulatory elektryczne lub spalinowe.

Wertykulator elektryczny jest urządzeniem cichym, przyjaznym środowisku i skuteczniejszym niż ręczny. Zasilany napięciem 230V z koniecznością zastosowania przedłużacza (jak w przypadku aeratora max 30m). Stosowany w ogrodach przydomowych i działkach o powierzchni do ok. 600m². Urządzenia te wyposażone są w wałek z zębami tnącymi, koła jezdne, obudowę z tworzywa ABS oraz kosz na filc i starą trawę.

Do większych trawników stosuję się wertykulator spalinowy, o dużo większej mocy. Wyposażony w silnik czterosuwowy w obudowie ze stali lub tworzywa ABS, w wałek nacinający, w koła jezdne i kosz na obumarłe szczątki trawy. Jest to urządzenie praktyczniejsze ze względu na nieograniczoną możliwość poruszania się i tak jak w przypadku aeratora spalinowego należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji.

Wałek wertykulatora Wałek wertykulatora

Uwagi końcowe Autora opracowania

Po zastosowaniu obydwu przedstawionych zabiegów na pewno zwiększymy skuteczność nawożenia i podlewania trawnika. Po jednym jak i drugim zabiegu wskazane jest piaskowanie (suchym piaskiem średnioziarnistym) lub posypanie trawnika torfem odkwaszonym. Ma ono na celu zwiększenie przepuszczalności wodnej oraz wyrównanie terenu.

Obecny rynek oferuje nam wiele narzędzi niezbędnych do tychże prac. Mamy możliwość zakupienia każdej maszyny z osobna (aerator/wertykulator). Jednak już istnieją modele, w których praca wertykulacji i areacji połączona jest w jednym urządzeniu (jeden wałek roboczy) lub użycie poszczególnego rozwiązania odbywa się poprzez wymianę wałka roboczego (tzw. system Combi – dwa wałki).

Przy zakupie urządzenia warto zwrócić uwagę na moc silnika, materiał z jakiego wykonano obudowę i noże, szerokość roboczą. Pamiętajmy, by urządzenie zawsze dopasować odpowiednio do posiadanej powierzchni i rodzaju wykonywanych prac.

Opracowanie: Michał Ciemniak
Spostrzeżenia, porady i uwagi zawarte w tym artykule są efektem doświadczenia autora, który od wielu lat zajmuje się tematyką ogrodową, w tym szczególnie pielęgnacją ogrodu oraz sprzedażą sprzętu. Kontakt z Autorem opracowania jest możliwy poprzez formularz kontaktowy do Redakcji Ogrodnika.

Komentarze Czytelników:

Data dodania: 2016-11-04 17:57:01 Dwukwiat

U mnie doskonale sprawdza się taki aerator: http://www.husqvarna.com/pl/accessories/osprzet-do-riderow/aerator/ Niestety wielką wadą elektrycznych aeratorów jest ich cena, ale czego się nie robi dla pięknego trawnika ;)

Data dodania: 2013-11-15 11:49:29 marcelll

Możecie coś powiedzieć o wertykulatorze el. VE 32 od Stigi? Producent na pewno dobry, bo mam kosiarkę Stiga, ale czy ten model będzie sprawny i niezawodny?

Data dodania: 2013-04-16 09:38:08 Błażej

Ja kupiłem w zeszłym sezonie wertykulator el. VE 32 Stiga. Bardzo fajny sprzęt za rozsądne pieniądze. Muszę go wyciągnąć z garażu i zająć się moim trawnikiem należycie.

Data dodania: 2012-07-04 14:25:07 rzuk75

zgadzam się, nie wiem czy przeciętny amator uprawiający przydomowy trawnik byłby w stanie nakłuć darń na głębokość 15 cm a jeśli tak to czym. Podobnie ma się z wertykulacją.Do tej pory wypożyczałem wertykulator spalinowy, ale ostatnio pożyczyłem od kolegi zwykły elektryczny - powiem, że jest wystarczający i efekt jest znakomity, także zamierzam sobie kupić podobny, do tego planuję zakup walca z kolcami. Nie znam innych urządzeń mogących wykonać w warunkach domowych zabiegi na trawniku głębiej niż kilka cm.

Data dodania: 2012-02-01 12:33:48 MrGreenGrass.pl

Witam,

Jako osoba doświadczona w wyżej opisanym temacie zapraszam do poszerzenia swojej wiedzy na temat wertykulacji i aeracji na naszą stronę www.MrGreenGrass.pl. Powyższe opisy nie do końca zgadzaja sie z prawdą - szczególnie gdy autor opracowania opisuje zabieg aeracji jako nakłuwanie kolcami na gł. 10-15 cm, a obok obrazek \"czegoś\" z drucikami o dł. max. 3-4 cm....i podobnie z wertykulacją 3-6 cm to tylko wersja teoretyczna - praktycznie efekt wertykulacji osiąga sie już przy nacinaniu darni trawnika 2-3 cm - głębiej pracują TYLKO ciężkie maszyny na ciągnikach rolniczych spotykane na boiskach piłkarskich, a nie wertykulatory ręczne do uzytku domowego.

Skomentuj ten artykuł:

ttt

Gry Mojego Ogrodnika

Puzzle

Prosta gra w układanie puzzli o tematyce ogrodniczej, ekologicznej i turystycznej. Czysta przyjemność :-)

Pamięć Ogrodnika

Gra Pamięć Ogrodnika polega na szybkim kojarzeniu różnych ogrodowych elementów w pary.

Co to za roślina?

Spróbuj zgadnąć, jaka roślina kryje się za zdjęciem, widząc jeden jego fragment.

Segreguj odpady

Potrafisz segregować odpady ? :-) Sprawdź czy dobrze to robisz dzięki małemu testowi ...