Odmładzające cięcia na krzewach ozdobnych

Krzewy ozdobne to bardzo duża grupa roślin osiągających wysokość od 20 cm do nawet 20 m. Ich pielęgnacja nie jest uciążliwa, gdyż oznacza zwykle tylko cięcie i korowanie powierzchni podłoża. Rodzaj cięć zależy jednak od pory kwitnienia rośliny.
Sylwetka krzewu przed cięciem


Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek cięcia - a wyróżnić możemy ciecie: odmładzające, sanitarne, formujące, zachowawcze, prześwietlające i sprzyjające kwitnieniu, rozróżnić musimy które z nich możemy wykonać na naszym krzewie.

Krzewy możemy podzielić na dwie grupy:
1. Kwitnące wiosną -pąki kwiatowe rozwijają się na starszych pędach (np. forsycja, pigwowiec, migdałek trójklapowy, krzewuszka, tawuła wczesna),
2. Kwitnące późną wiosną i latem -pąki tworzą się na młodych, tegorocznych pędach, więc roślina kwitnie gdy jest już obsypana liśćmi (np. tawuła japońska, budleja, hortensja bukietowa).

Cięcie odmładzające polega na ścięciu najstarszych gałęzi rośliny, czasem także wszystkich -aby roślina wypuściła całkiem nowe pędy, które będą zdrowe i o ładnym zabarwieniu.

Po ścięciu najgrubszych gałęzi

Odmładzanie krzewów wcześnie kwitnących najlepiej przeprowadzić po przekwitnięciu kwiatów -na przełomie kwietnia i maja.

Krzewy z drugiej grupy przycinajmy wczesną wiosną, wraz z początkiem marca -w czasie suchej i słonecznej pogody. W ten sposób także możemy zwiększyć kwitnienie rośliny.

Autor: Beata Dulko