Kret w ogrodzie

Data publikacji: 03-03-2017

Krety szkodzą naszemu trawnikowi. Denerwują nas, gdy po wielu pracach pielęgnacyjnych zaczynają się pojawiać ich kopce. Pamiętajmy jednak, że kret jest pożytecznym zwierzęciem, a w Polsce należy do gatunków chronionych. Nie należy go tępić, a tylko pozwolić mu znaleźć lepsze miejsce do rycia od naszego przepięknego trawnika.

Kopiec kreta Kopiec kreta

Co zrobić z niechcianym lokatorem - kretem?

Przy walce z kretem pamiętajmy, że jest to zwierzę pod ochroną. Kret odżywia się dżdżownicami, larwami owadów i drobnymi kręgowcami. Może je złapać dzięki czułemu słuchowi oraz włoskom czuciowym na pysku i ogonie. Jest bardzo pożytecznym uczestnikiem naszego ekologicznego życia ogrodowego.

Dla swojego siedliska, kret wybiera gleby żyzne i wilgotne, gdzie na głębokości 20-50 cm wykopuje podziemne tunele o średnicy 6 cm. Kret wypycha jednorazowo 100-150 g ziemi tworząc w ten sposób kopce. Czasami kopce mogą mieć nawet wysokość 90 cm.

Jakie możemy zastosować środki w nierównej walce z kretem?

1. Montujemy odstraszacze wibracyjno-akustycznych (szklane butelki zakopujemy do połowy w ziemi, tak aby otwór był nad powierzchnią. Wiejący wiatr przy otworze zacznie wydawać wibrację w ziemi)
2. Krety nie lubią zapachu takich roślin jak: Aksamitka, Wilczomlecz, Bazylia. W sklepach dostępne są także świece dymne odstraszające np. nornice.

Dla doświadczonych ogrodników, prawdą jest fakt, iż każdy kret przyzwyczaja się w krótkim czasie do wszystkiego co tylko ogrodnicy mogą zastosować. Ogólny czas tego przystosowania się zwierzęcia do Twoich działań to około 2-3 tygodni - wykorzystaj go dobrze.

Bezpieczny azyl niedostępny dla kreta?
Kret drąży tunele w poszukiwaniu pokarmu na głębokości do 50cm - do tej głębokości należy wykonać rów wzdłuż ogrodzenia tworząc trwałą barierę z ocynkowanej siatki. Przy tworzeniu nowego trawnika jest także możliwość wyłożenia całego terenu siatką, a następnie posypaniem jej ziemią i wysianiem nasion.

Pamiętaj - nigdy nie niszcz kopców, wkopując ziemię do środka, gdyż zwierze w bardzo szybkim czasie wykopie następny kopiec, który będzie mu dostarczał powietrza do tunelu. Ziemię zgarnij i rozsyp na grządkach lub rabatach.

Tekst i zdjęcia: Redakcja Mój Ogrodnik

Komentarze Czytelników:

Data dodania: 2015-11-27 13:41:42 tedan

Kretów można pozbyć się skutecznie na wiele sposobów. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na naszej stronie: http://tedan.pl

Data dodania: 2014-03-28 13:14:00 Kamil

Ja nie widzę innego rozwiązania jak położenie siatki na krety - nawet jak ktoś ma już zaaranżowany ogród to są takie siatki poprzeczne, które montuje się wokół ogrodu:
http://www.rabatka.pl/i855_Siatka_poprzeczna_na_krety_stalowa_zgrzewana__25m.html

Humanitarne rozwiązanie dla kreta, bezpieczne dla roślin w ogrodzie i przede wszystkim skuteczne

Data dodania: 2013-02-12 23:46:00 Agata

U mnie domowe sposoby nie pomogły. Bezskuteczne okazały się brzęczyki i karabid. Dopiero pomoc ze strony firmy Green Style okazała się efektywna. Firma wykonała swoją pracę szybko i skutecznie. Podaję ich stronę www.komarzyska.pl

Data dodania: 2011-05-31 19:53:24 Anusia

moja babcia miała na działce kreta ale go wygoniła. namoczyła szmatkę czymś i po paru sobie podzedł a moje koty przyniosły żywego krta do domu zrobiło mi się żal tego krecika zabrałam go szukałam jego nory ale nie znalazłam sąsiad kazał mi go przysypać ziemią. tylko łepek zostawiłam mu odkryty.próbował kopać w ziemi ale był zbyt wyczerpany. na drugi dzień leżał zdechły. mam wyrzuty sumienia ,że nie umiałam go uratować

Data dodania: 2011-05-11 12:24:02 BOARD

ZABIJAĆ KRETY ,TAK CZY NIE .Od kiedy mam małą plantacje borówki amerykańskiej to zawsze zwalczałem krety ,na różne sposoby. Ale to nie krety lecz pędraki chrząszcza majowego dały mi się we znaki, było ich bardzo dużo ,zrozumiałem że to pożyteczne zwierzątko lubi przebywać na mojej plantacji bo ma co jeść i moje nastawienie zmieniło się o 180 stopni .Już nie przeszkadza mi że zryta jest ściółka i wyrosły kopce , najważniejsze jest to że krzewy borówki się znów rozrastają i owocują .Ten kret wykonuje krecią robotę dla moich korzyści .Ja myślę że jeśli jest kret w ogrodzie lub trawniku to nie dla tego że by kogoś wkurzyć tylko jest on tam bo w glebie jest masa szkodników które niszczą korzenie roślin które wypielęgnowaliśmy , a on się nimi żywi (lubi mięsko).Nie rozumiecie ? ja też nie rozumiałem , wystarczy logicznie pomyśleć .Nic w naturze nie jest dziełem przypadku. A jeszcze jedno poczytajcie o pędrakach ,minimalny próg to jest znaleźć dwa pędraki na 1metr2 , ja miałem 5.

Data dodania: 2011-03-29 17:37:27 gardner

Montaż siatek przeciwko kretom w ogrodach-jedyna 100%metoda.Zakładamy siatki również na istniejących trawnikach,cały kraj.

Data dodania: 2011-03-16 20:02:58 krzysztof

na samą myśl o krecie ciary mi przechodzą straciłem całe dwa dni na renowacje trawnika

Data dodania: 2011-03-08 19:35:02 dulkomaniak

O Matko ludzie! Mój mąż złapał kreta i go wywieźliśmy "za rzekę" i jest spokój. Myślałam że go utopię w stawie ale pływa jeszcze lepiej niż się porusza. Ale nigdy nie chciałabym zabić żadnego zwierzęcia! :-(

Data dodania: 2010-07-01 11:55:53 dulkomaniak

taaaaa.. jasne... nie ma to jak iść na łatwiznę i wszystko pozabijać w ogrodzie, bravo :-(

Data dodania: 2010-06-11 17:29:37 p_p

Prawda niestety jest brutalna: kreta TRZEBA zabić, żadne inne metody nie przynoszą skutku. Próbowałem wszystkiego, wibratorów na krety, puszek na patykach, topienia, dymienia i NIC. W końcu znalazłem pułapkę dla niepoznaki nazwaną pułapką na nornice. Działa to na zasadzie mniej więcej pułapki na myszy, zabija od razu i teraz mam spokój i trawnik po latach zaczął w końcu wyglądać.

Data dodania: 2010-05-13 21:38:12 dawid_g

tymczasem polscy rolnicy i ogrodnicy z reguly nienawidza kretów i w żaden sposób nie potrafią kreacyjnie podejśc do ich pozbywania się ...

Skomentuj ten artykuł:

ttt

Gry Mojego Ogrodnika

Puzzle

Prosta gra w układanie puzzli o tematyce ogrodniczej, ekologicznej i turystycznej. Czysta przyjemność :-)

Pamięć Ogrodnika

Gra Pamięć Ogrodnika polega na szybkim kojarzeniu różnych ogrodowych elementów w pary.

Co to za roślina?

Spróbuj zgadnąć, jaka roślina kryje się za zdjęciem, widząc jeden jego fragment.

Segreguj odpady

Potrafisz segregować odpady ? :-) Sprawdź czy dobrze to robisz dzięki małemu testowi ...