Kompostownik i co dalej?

Data publikacji: 11-03-2014

Założyliśmy kompostownik. Zbieramy w nim nasze organiczne odpady kuchenne. Teraz trzeba coś z nim zrobić. Przede wszystkim odseparować gotowy kompost od nierozłożonych jeszcze w pełni resztek oraz opracować dobry plan wykorzystania bogatej żyznej nawierzchni.

Kopiec kompostowy rozkłada się, gdy jego wymiary nie przekraczają jednego metra sześciennego. Dostęp powietrza powinien być proporcjonalny, a woda stale dostarczana, gdy temperatury są wysokie.

Kompostownik Kompostownik
Selekcja w kompostowniku Selekcja w kompostowniku

Kopiec kompostu w czasie procesu kompostownia powinien sukcesywnie zmniejszać swoje wymiary, które uzupełniamy dodając resztki organiczne, jakimi są liście, pędy roślin jednorocznych i bylin, listowie, drobne odpadki kuchenne. Bakterie rozkładają je w czasie około 2 lat. Sprzyja im wysoka temperatura, wysoka wilgotność i dostęp powietrza. Przyspieszyć procesy rozkładu możemy polewając kopiec płynnym wywarem z kompostu lub zawiesiną bakterii, jaką możemy kupić w sklepach ogrodniczych. Przyspieszają one 'przetwarzanie' w organiczny nawóz nasze resztki do 6 miesięcy, tak aby użyźnić teren 2 razy w ciągu roku.

Gotowy nawóz odróżnimy od resztek ciemną barwą i ziemistą strukturą - znajdziemy go na spodzie. Wierzch pryzmy musimy zrzucić i dobrze w całości wymieszać.

Użyźnianie terenu polega na wkopaniu kompostu w wierzchnią - 30cm - warstwę gleby. Zarówno obornik jak i kompost zawierają wysokie zawartości substancji organicznych i pierwiastków, które uwalniają się w wilgotnym podłożu. Dodatkowo polepszają strukturę gleby, ale tylko wtedy, gdy są z nią wymieszane.

Budujemy kopę kompostową Budujemy kopę kompostową
Rozłożony kompostownik mieszamy z ziemią Rozłożony kompostownik mieszamy z ziemią

Bardzo popularną formą uprawy truskawek i warzyw ciepłolubnych jest uprawa na wysokich zagonach kompostowych. Nie rozdrobnione resztki są wciąż przetwarzane, uwalniają energię w postaci ciepła, które sprzyja młodym roślinom wrażliwym na wczesnowiosenne przymrozki. Może to być także forma przyspieszenia uprawy warzyw.

Autor: Beata Dulko

Komentarze Czytelników:

Data dodania: 2012-08-31 12:55:31 Kaszubowska

Jestem zwolennikiem kompostowania odpadów. Mam tylko 1 problem.
Należy kompost co jakiś czas przewrócić. Nie jest to łatwe, potrzeba dużej sprawności fizycznej
Nie wiem co zrobić kiedy kompostowanie przebiegnie niewłaściwie i cuchnie bagnem? Czy można to jakoś naprawić?

Data dodania: 2012-02-01 13:13:50 Maciej

Ciekawy artykuł. Osobiście użytkuję kompostownik plastikowy kupiony przez internet na www.kompostowniki.pl i po kilku latach użytkowania ( 5 lat) mogę potwierdzić, iż kompost średnio wybiera się 2 razy do roku. Przedtem była pryzma, ale sąsiad się trochę czepiał widoku. Kompostem nawożę borówkę amerykańską i owocuje jak szalona. Polecam ten darmowy nawóz.

Data dodania: 2010-07-07 09:53:59 dulkomaniak

info:

http://www.legio24.pl/?p=2246

Data dodania: 2010-07-07 09:53:18 Legionowo

Kompostowanie odpadów zielonych w miejscu ich powstawania przynosi wiele korzyści. Koszty ich unieszkodliwiania w ramach zorganizowanej zbiórki są ogromne: opłaty za transport, unieszkodliwienie, opłaty administracyjne. Tymczasem, jedynym kosztem jaki ponosi właściciel nieruchomości kompostujący na własnej działce jest niewielki wkład pracy – napełnienie kompostownika odpadami zielonymi. Nie do przecenienia jest także wpływ na środowisko: transport odpadów wiąże się z emisją dużej ilości spalin, a instalacje do przemysłowego przetwarzania odpadów nie są obojętne dla środowiska. Natomiast prawidłowe kompostowanie w miejscu powstawania odpadów to naturalny proces, neutralny dla środowiska. Najważniejsze korzyści z używania przydomowych kompostowników odczują jednak mieszkańcy Legionowa.

Data dodania: 2010-07-07 09:52:02 Legionowo

Kompostownik za darmo dla każdego

Kompostowanie to naturalna metoda unieszkodliwiania i zagospodarowywania odpadów ulegających biodegradacji (tzw. odpadów zielonych). Kompostować może każdy. Właśnie rusza akcja bezpłatnego rozdawania mieszkańcom Legionowa kompostowników do wykorzystywania na własnych działkach.
System Gospodarki Odpadami (SGO) pochodzącymi z gospodarstw domowych w Legionowie funkcjonuje od 1 lipca 2009 r. i jest stale udoskonalany. W tym roku z budżetu gminy przeznaczonego na ochronę środowiska zakupione zostaną specjalistyczne kompostowniki, które właściciele nieruchomości będą mogli otrzymać bezpłatnie do użytkowania na własnej działce.

Skomentuj ten artykuł:

ttt

Gry Mojego Ogrodnika

Puzzle

Prosta gra w układanie puzzli o tematyce ogrodniczej, ekologicznej i turystycznej. Czysta przyjemność :-)

Pamięć Ogrodnika

Gra Pamięć Ogrodnika polega na szybkim kojarzeniu różnych ogrodowych elementów w pary.

Co to za roślina?

Spróbuj zgadnąć, jaka roślina kryje się za zdjęciem, widząc jeden jego fragment.

Segreguj odpady

Potrafisz segregować odpady ? :-) Sprawdź czy dobrze to robisz dzięki małemu testowi ...