Kochanie, dla mnie tylko w doniczce!

Data publikacji: 10-02-2019

Walentynki, jak większość pozostałych świąt komercyjnych kojarzą się z prezentami, a najczęściej z kwiatami. Pozwólmy obdarowywać się i samemu dawać w prezencie raczej te w doniczce, nawet jakby to miały być kaktusy dekoracyjne. Posłużą nam dłużej i będą eko. Nawet jak nie jesteśmy wytrawnymi ogrodnikami.


Kwiaty cięte są piękne, ale tylko kilka dni. Oczywiście służą dla gestu - ale czy w życiu chodzi tylko o chwilowe gesty? O dobre wrażenie na moment? Czy o coś więcej chodzi w prezencie, chociażby walentynkowym? Kwiaty to bowiem nie tylko miły estetyczny przedmiot, ale kawałek oderwany z przyrody, często wyprodukowany w chemii i dzięki genetycznej modyfikacji, transportowany samolotami powodującymi emisje i jeszcze zalegający na skłądowiskach odpadów - z powodu krótkiej żywotności.

Kompozycja kwiatowa cięta Kompozycja kwiatowa cięta
Kwiaty suszone z ogrodu przydomowego zimą Kwiaty suszone z ogrodu przydomowego zimą

Kwiaty cięte rzadko są z własnego ogródka, rzadko są z łąki - wtedy byśmy nie mieli nic przeciwko. Prawda jest taka, że dzisiaj w kwiaciarniach kwiaty cięte są z ogromnych hal przemysłowych, a jeszcze częściej z zagranicy. Większość sprzedawanych róż i tulipanów w Europie pochodzi z Afryki, i to wcale nie bliskiej - bo z Republiki Południowej Afryki, a ostatnio nawet z Chin. Kiedyś Izrael, Kolumbia, potem Kenia, teraz RPA i Chiny. A myśleliście, że to z polskich szklarni?

Kwiaty na Walentynki? Kwiaty na Walentynki?
Róże cięte z Polski Róże cięte z Polski

Z kupowaniem importowanych kwiatów jest podobnie jak z azjatyckimi tekstyliami i kwestią etycznej mody. Wszyscy wiemy, że globalne koncerny żyją z naturalnych surowców azjatycko-afrykańskich i tamtejszej taniej siły roboczej produkując w wielkich halach i farmach. Te przemysłowe plantacje kwiatów działają podobnie do innych zmonopolizowanych gałęzi rolnictwa, kwestia konsumencka jest podobna do dziecięcej pracy przy produkcji zabawek w Chinach czy ferm drobiu w Polsce. Następny krok to długi transport - często samolotowy. Czy naprawdę chcesz, żeby twoje kwiaty w stanie zamrożenia lub obciążenia wodą docierały do małej kwiaciarni w pobliskim sklepie przykościelnym? I żebyś mógł - wśród celafonów (których nie weźmie potem żaden recykler) cieszyć się ich sztucznym zapachem (jeśli w ogóle pachną) przez trzy dni? Naprawdę warto się zastanowić nad prezentami...

Kaktus dekoracyjny przetrwa każdą zimę Kaktus dekoracyjny przetrwa każdą zimę
Kwiaty doniczkowe domowej roboty Kwiaty doniczkowe domowej roboty

Kwiaty doniczkowe mają tę przewagę, że są tętniącym życiem. Jeśli uda nam się nie kupić ich w centrum handlowe (gdzie także sprzedaje się importowane z Azji doniczki), a zdobędziemy lokalne okazy z centrum ogrodniczego/ rolniczego, to już mamy połowę sukcesu. Reszta zależy od nas - dlatego warte uznania są kaktusy. Tutaj naprawdę trudno jest coś pielęgnacyjnie zepsuć!

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Dulko

Komentarze Czytelników:

Data dodania: 2010-09-12 13:17:14 dulkomaniak

kilka faktów:
1. większość "holenderskich" kwiatów pochodzi z Kenii - biznes jest wart 4 miliardy euro
2. Średnia pensja pracownika w Kenii przy kwiatach do Europy wynosi 60 dolarów miesięcznie
3. 70 procent wszystkich kwiatów ciętych w Europie m.in. polskie róże pochodzą z Kenii
4. Produkcja w regionie Naivasha wynosi około 100 tys. ton rocznie

Sprzedaż produktów ze znakiem fair trade to już ponad 3 mld rocznie - wzrost kilkunastoprocentowy

Data dodania: 2010-08-12 12:49:03 Konsument_LOHAS

o biznesie kwiatowym MAGDALENA KRUKOWSKA z newsweeka`;

http://www.newsweek.pl/artykuly/wydanie/1214/nie-ma-rozy-bez-kolcow,62384,1

Skomentuj ten artykuł:

ttt

Gry Mojego Ogrodnika

Puzzle

Prosta gra w układanie puzzli o tematyce ogrodniczej, ekologicznej i turystycznej. Czysta przyjemność :-)

Pamięć Ogrodnika

Gra Pamięć Ogrodnika polega na szybkim kojarzeniu różnych ogrodowych elementów w pary.

Co to za roślina?

Spróbuj zgadnąć, jaka roślina kryje się za zdjęciem, widząc jeden jego fragment.

Segreguj odpady

Potrafisz segregować odpady ? :-) Sprawdź czy dobrze to robisz dzięki małemu testowi ...