Jesienny sad i jego pielęgnacja

Data publikacji: 22-09-2017

Październik i listopad nie należą do miesięcy, w których pielęgnacja sadu jest intensywna, jednak oprócz sadzenia nowych roślin możemy pomyśleć także o czyszczeniu sadu i ochronie drzewek.

Jesień w sadzie Jesień w sadzie


Drzewka sadownicze sadzone jesienią bardzo dobrze się przyjmują, a dodatkowo ze względu na porę roku - nie trzeba ich często podlewać. Po posadzeniu roślin warto jednak pomyśleć o zabezpieczeniu ich kory przed gryzoniami czy sarnami. Możemy zastosować plastikową siatkę wysokości min. 50cm czy otoczyć pień drzewa agrowłókniną. Powszechnie uważa się, iż najczęściej uszkadzane są młode jabłonki, dlatego zawiesza się także mydło odstraszające zające.

Jesienne prace przygotowują nas na przyszły sezon. Niska temperatura sprawia, iż możemy zastosować ekologiczne środki ochrony roślin, jakim jest miedzian. Działa on grzybobójczo i uniemożliwiając rozwój form przetrwalnikowych patogenów zimujących w korze.

Usuwamy z drzew wszelkie oznaki chorób - oznakowane liście czy zmumifikowane owoce. Należy je osobno kompostować lub zakopać.

Drzewka owocowe chorują Drzewka owocowe chorują

Gdy zauważymy owocniki grzybów - tzw. huby to znak, iż roślina jest chora od wielu lat i należy drzewo usuwać z sadu - grzyb rozprzestrzenia się także w glebie przez wydzieliny korzeni rośliny zaatakowanej.
Nie sadzimy jednak drzewek sadowniczych w to miejsce od razu ani w przyszłym roku. Przekopmy dobrze grunt i wysiejmy fitosanitarny poplon, wzbogaci on także ziemię w niezbędne pierwiastki.

Gdy planujemy posadzić wiosną drzewka i krzewy sadownicze, przygotujmy dobrze miejsce pod te rośliny, aby w następnych latach uprawy dobrze rosły i obficie plonowały.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska, ogrodnik i architekt krajobrazu

Komentarze Czytelników:

Data dodania: 2011-11-12 09:25:04 dulkomaniak

Radziłaby ciąć wszystkie drzewka ziarnkowe wczesną wiosną, gdyż nie wszystkie rośliny weszły już w stan głębokiego spoczynku. Oznacza to iż rany nie zasklepią się tak aby roślinie nic się nie stało i nie doszło do jakieś infekcji. A jeśli chodzi o pestkowe (czereśnie, wiśnie i śliwy, brzoskwinie) przycinamy je koniecznie po zbiorze owoców czyli latem. Brzoskwinie jeśli nam nie zależy ewentualnie w kwietniu pod warunkiem iż będzie ciepło i sucho!

Data dodania: 2011-11-09 12:26:35 Marian Krajniak

Przyjalem go bardzo pozytywnie, ale o moim problemie nic mowi. Chodzi mi: Czy jeszcze teraz jak mamy taka piekna jesien mozna dokonac przycinki drzew owocowych( wisnie,czeresnie,jablka,brzoskwinie i orzechy laskowe i sliwy).Pozdrawiam i prosze o szybka odpowiedz bo czas nagli.

Skomentuj ten artykuł:

ttt

Gry Mojego Ogrodnika

Puzzle

Prosta gra w układanie puzzli o tematyce ogrodniczej, ekologicznej i turystycznej. Czysta przyjemność :-)

Pamięć Ogrodnika

Gra Pamięć Ogrodnika polega na szybkim kojarzeniu różnych ogrodowych elementów w pary.

Co to za roślina?

Spróbuj zgadnąć, jaka roślina kryje się za zdjęciem, widząc jeden jego fragment.

Segreguj odpady

Potrafisz segregować odpady ? :-) Sprawdź czy dobrze to robisz dzięki małemu testowi ...