Działamy w sadzie także zimą.

Działamy w sadzie także zimą.

Data publikacji: 19-02-2018

Przyjęło się iż zimą ogrodnicy odpoczywają od wszelkich prac w ogrodzie i sadzie. Jest jednak kilka czynności, które możemy wykonać a nasze rośliny będą zdrowsze.

1. Pamiętamy o naszych sprzymierzeńcach -ptakach i jeżach. Dokarmiamy ptaki, takie jak sikorki, kosy i zięby, które w okresie zimy giną z braku pożywienia. Jeżą pozostawiamy stertę liści na niekoszonej łące, gdzie mogłyby przezimować.

2. Gdy tylko opadną liście zbieramy wszelkie oprzędy i złoża jaj oraz mumie, spalając je lub głęboko zakopując. Wpływa to na ograniczenie pojawiania się szkodników i chorób, takich jak brunatna zgnilizna drzew pestkowych i ziarnkowych.

3. Bielimy pnie drzew owocowych szczególnie w drugiej połowie zimy. Chroni to pnie i konary, przed długimi i głębokimi pęknięciami, które powstają podczas gwałtownych spadków temperatury.

4. Bardziej doświadczeni ogrodnicy, najpóźniej początkiem stycznia tną pędy na zrazy do szczepienia.

5. Przycinamy rośliny sadownicze od drugiej połowy lutego. Zaczynamy od gatunków najbardziej wytrzymałych na mróz: jabłoni i porzeczek.

6. Przygotowujemy się do sezonu całą zimę. Czyścimy, ostrzymy i konserwujemy narzędzia jeszcze przed ich używaniem. Najlepiej także wcześniej zakupić ziemię, nawozy i ekologiczne środki ochrony roślin.

Autor: Redakcja Mój Ogrodnik

Skomentuj ten artykuł:

ttt

Gry Mojego Ogrodnika

Puzzle

Prosta gra w układanie puzzli o tematyce ogrodniczej, ekologicznej i turystycznej. Czysta przyjemność :-)

Pamięć Ogrodnika

Gra Pamięć Ogrodnika polega na szybkim kojarzeniu różnych ogrodowych elementów w pary.

Co to za roślina?

Spróbuj zgadnąć, jaka roślina kryje się za zdjęciem, widząc jeden jego fragment.

Segreguj odpady

Potrafisz segregować odpady ? :-) Sprawdź czy dobrze to robisz dzięki małemu testowi ...