Czy okrywać róże i jak?

Data publikacji: 30-11-2018

Róże to ulubione rośliny miłośników klasycznych ogrodów. Wymagają dobrze przygotowanego miejsca i intensywnej pielęgnacji w sezonie oraz przed zimą.

Kopczyk wokół róży Kopczyk wokół róży


Róże należą do roślin, które należy co roku okrywać przed mrozem. Szczególnie dotyczy to terenów wschodniej Polski. Bezwzględnie ochraniamy korzenie, a formom parkowym i pnącym dodatkowo wszystkie pędy.

Jaki materiał użyć?

Przy okrywaniu korzeni i wierzchniej warstwy, czyli tzw. kopczykowaniu, możemy użyć ziemi, jaka jest wokół rośliny na rabacie. Może to także być podłoże wymieszane z korą. Wysokość kopczyka powinna wynosić 20-30 cm.

Bezwzględnie uważamy aby wcześniej oczyścić miejsce usypania kopca z resztek zielnych, takich jak liście. Mogą stać się źródłem infekcji lub uniemożliwić stworzenie jednorodnej warstwy izolacji.


Dla ochrony wyższych form róż, używamy maty słomianej lub agrowłókniny. Okrywa się roślinę w całości tworząc "kokon". Materiałem zastępczym dla słomy, mogą być zeszłoroczne pędy i liście traw, które ścinamy co roku na początku sezonu wegetacyjnego. Należy je przetrzymać do zimy w suchym i przewiewnym miejscu, aby nie zgniły.

Termin ochrony róż

Wszelkie zabiegi zabezpieczania roślin, wykonujemy po pierwszych, silnych przymrozkach. W ten sposób zahartujemy roślinę przed niższymi temperaturami. Zbyt wczesne okrycie zaszkodzi roślinie, gdyż może wybijać w pędy lub gnić.

Wiosną rozsypujemy kopczyk wokół rośliny przed rozwojem pąków, gdy silniejsze przymrozki ustąpią. Nie należy z tym zwlekać, gdyż roślina jest osłabiona, a jej pędy kruche.

Autor: Redakcja Mój ogrodnik Beata Dulko-Kaszowska

Skomentuj ten artykuł:

ttt

Gry Mojego Ogrodnika

Puzzle

Prosta gra w układanie puzzli o tematyce ogrodniczej, ekologicznej i turystycznej. Czysta przyjemność :-)

Pamięć Ogrodnika

Gra Pamięć Ogrodnika polega na szybkim kojarzeniu różnych ogrodowych elementów w pary.

Co to za roślina?

Spróbuj zgadnąć, jaka roślina kryje się za zdjęciem, widząc jeden jego fragment.

Segreguj odpady

Potrafisz segregować odpady ? :-) Sprawdź czy dobrze to robisz dzięki małemu testowi ...