Choinka w donicy w domu

Data publikacji: 14-01-2018

Choinka w donicy w domu to rozwiązanie na ekologiczne Święta - bez sztucznych drzewek, ani ścinania niepotrzebnego drzew. Istnieje jednak kilka zasad postępowania z drzewami iglastymi w donicy, które przenosimy do ocieplanych pomieszczeń. Odpowiednie podlewanie, utrzymywanie niskiej temperatury - to tylko niektóre z nich.

Choinka żywa w doniczce w domu Choinka żywa w doniczce w domu


Choinki, choinki...

Załóżmy, że już planujemy być eko i chcemy się "sprawdzić na Święta". Z daleka od sztucznych choinek, naturalnych z bazaru (nie wiedzieć, co jest gorsze), chcemy najnormalniej w świecie użyć ogrodowego drzewka w stanie nienaruszonym w mieszkaniu.

Niestety nie wystarczy przenieść do mieszkania z ogrodu, czy też kupić choinkę w doniczce w centrum ogrodniczym. Musimy wiedzieć jak odpowiednio zająć się drzewkiem, by po okresie świątecznym jeszcze żyło.....

Jeżeli choinka pozostanie w ciepłym domu dłużej niż tydzień, lub chcemy, aby pozostała w nim do wiosny, to musimy trzymać ją w pomieszczeniu z dużą ilością światła, gdzie panuje temperatura około 10 st.C. To trudne w mieszkaniu, prawda?

Choinka Choinka

W momencie, gdy będziemy chcieli ją przenieść z powrotem poza mieszkanie jeszcze zimą, trzeba będzie pamiętać o stopniowym ochładzaniu temperatury w pomieszczeniu. Zrobienie tego w przeskoku temperatur nie gwarantuje drzewku przetrwania nawet tygodnia.

Podlewanie drzewek choinkowych
Drzewa iglaste w domu należy podlewać tak, by gleba w doniczce była stale wilgotna. Różnice gatunkowe nie mają tutaj żadnego znaczenia. Oczywiście bez zalewania - szczególnie większych drzewek.

W momencie wystawiania rośliny na balkon lub na zewnątrz do ogrodu obowiązkowo okrywamy donice agrowłókniną lub rozdrobnionym styropianem, aby system korzeniowy został zabezpieczony prze zimowymi przymrozkami.

Tekst i zdjęcia: Beata Dulko

Komentarze Czytelników:

Data dodania: 2012-02-28 08:01:27 Renia

a kiedy juz bezpiecznie mozna wystawić choinkę na balkon... i jak już puściła pędy czy coś się może jej stać jak będzie temperatura ujemna?

Skomentuj ten artykuł:

ttt

Gry Mojego Ogrodnika

Puzzle

Prosta gra w układanie puzzli o tematyce ogrodniczej, ekologicznej i turystycznej. Czysta przyjemność :-)

Pamięć Ogrodnika

Gra Pamięć Ogrodnika polega na szybkim kojarzeniu różnych ogrodowych elementów w pary.

Co to za roślina?

Spróbuj zgadnąć, jaka roślina kryje się za zdjęciem, widząc jeden jego fragment.

Segreguj odpady

Potrafisz segregować odpady ? :-) Sprawdź czy dobrze to robisz dzięki małemu testowi ...