Pozbądź się starego sprzętu w poprawny sposób

Wielka zbiórka elektroodpadów organizowana przez Stena Recycling - partnera akcji Sprzątanie Świata 2011 oraz Fundację Nasza Ziemia., już w połowie września w największych miastach Polski. Warto przejechać się i oddać niepotrzebny elektrozłom profesjonalnym organizacjom, by nic nas nie pokusiło do np. porzucenia ich w lesie.
Warszawskie zbieranie elektrośmieci Warszawskie zbieranie elektrośmieci

Podczas ogólnopolskiej akcji Sprzątania Świata, Stena Recycling zorganizuje zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w 7 miastach Polski, rozdając w zamian m.in. sadzonki roślin, zioła oraz eko-gadżety. Część dochodu z pozyskanego w ten sposób surowca zostanie przeznaczona na wsparcie programu pomocy dziecięcym ośrodkom opiekuńczym – Zielona Stopa Filantropa. Akcja odbędzie się w dniach 16-17 września.

Stena Recycling, tegoroczny partner inicjatywy Sprzątania Świata, przeprowadzi zbiórki elektroodpadów w Warszawie, Gdyni, Swarzędzu, Łodzi, Siemianowicach Śląskich, Szczecinie i Wrocławiu. W wybranych punktach przyjmowane będą zarówno „duże gabaryty”, czyli lodówki, pralki, mikrofalówki czy zmywarki, jak i małe sprzęty - suszarki, lokówki czy stare magnetofony, a także telefony komórkowe. Akcja odbędzie się 17 września, a w Swarzędzu i Wrocławiu także 16 września.

Część dochodu z zebranych w czasie akcji zużytych sprzętów Stena Recycling przeznaczy na rzecz programu Zielona Stopa Filantropa. Jego celem jest poprawa efektywności energetycznej w placówkach służących dzieciom (m.in. rodzinne domy dziecka) poprzez zapewnienie energooszczędnych świetlówek oraz sprzętu AGD wysokiej klasy (klasa energetyczna A++).

"Przez akcję chcemy pokazać, że sprzątanie świata warto zacząć od własnego podwórka. Zbiórka sprzętów to dobra okazja do pozbycia się zalegających w domach i piwnicach nieużywanych urządzeń. Nawiązując do idei tegorocznego Sprzątania Świata chcemy też namówić do oczyszczenia lasów z porzuconych tam starych sprzętów. Zależy nam na tym, by budować świadomość jak istotne dla obecnych pokoleń jest rozważne korzystanie z zasobów. Oddając zużyte sprzęty do recyklingu, by wykorzystać je powtórnie do tworzenia nowych produktów, możemy znacząco wpłynąć na ochronę naturalnych zasobów Ziemi oraz redukcję emisji CO2." - podkreśla Anna Nowakowska, Dyrektor ds. PR, Marketingu & Marki w Stena Recycling."Ponadto jako firma społecznie odpowiedzialna, wspieramy inicjatywy skierowane do najmłodszych. Udział w programie Zielona Stopa Filantropa, nie tylko zapewnia lepszy sprzęt rodzinnym domom dziecka, ale także pozwala budować pro-ekologiczne postawy wśród najmłodszych."

Odpady można poddać pod upcykling Odpady można poddać pod upcykling
Czy wiemy jak postępować z odpadami? Czy wiemy jak postępować z odpadami?

Elektroodpady to wszystkie niedziałające urządzenia elektryczne i elektroniczne, które były zasilane prądem lub bateriami, a także świetlówki. Każde z tych urządzeń posiada elementy nadające się do ponownego przetworzenia, które stanowią cenne źródło nowych surowców. Jednocześnie elektroodpady zawierają substancje, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i środowiska. Dlatego zgodnie z polskim prawem nie można ich wyrzucać do zwykłych pojemników – należy je umieścić w specjalnych kontenerach lub oddać do punktu zbiórki. Następnie muszą być poddane bezpiecznemu procesowi recyklingu.

W większości miast akcję wspiera Leroy Merlin udostępniając przestrzeń potrzebną do zorganizowania punktu zbiórki. Honorowymi patronatami zbiórki objęły władze miast - Gdyni, Łodzi, Siemianowic Śląskich, Swarzędza, Szczecina, Warszawy i Wrocławia oraz Urząd Dzielnicy Targówek w Warszawie. Szczegółowe informacje o lokalizacjach akcji i „cennikach” w poszczególnych miastach dostępne są na stronie www.stenarecycling.pl