Dolina Drzewiczki i Pilicy

Pradolina rzeki Drzewiczka stanowiąca obszar chronionego krajobrazu zawiera tereny wskazane do ochrony w ramach projektowanego parku krajobrazowego Dolnej Pilicy. Warto zobaczyć region, szczególnie latem i na kajaku.



Cel pierwszy: PRZYRODA

Rzeka Drzewiczka jest prawobrzeżnym dopływem Pilicy o dł. 81,3 km i powierzchni dorzecza 1089,9 km2. Źródła swe bierze w okolicach wsi Ruski Bród, w lasach wzgórza Garbu Gielniowskiego. Płynie przez Petrykozy, Opoczno, Drzewicę, Odrzywół i uchodzi do Pilicy na wprost Nowego Miasta nad Pilicą. Kajaki można wypożyczyć w Drzewicy. tam z resztą ma siedzibę znanych na całym świecie kajaków Lettmana.

Drzewiczka oferuje bogate walory przyrodniczo-krajoznawcze i jest jednym z najpiękniejszym dopływem Pilicy - ponadto w miarę głębokim, także nie ma zbędnych zatrzymań kajaka. Rzeka na odcinku od Drzewicy do Nowego Miasta meandruje sosnowymi borami, niżej położonymi łąkami zalewowymi z trzcinowiskami, bagnami i szuwarami wzbogaconymi kępami wierzb. Cały rok słychać ptaki. Niestety woda jest silnie użyźniona i mętna - co jest "zasługą" głownie okolicznych rolników.

Przyroda mazowieckich rzek Przyroda mazowieckich rzek
Zarośla nad Drzewiczką Zarośla nad Drzewiczką

Cel drugi: TROCHĘ KULTURY

Jeżeli Drzewiczka, to także miasto Drzewica. Warto rozpocząć tutaj zwiedzanie regionu (bądź spływ kajakiem) choćby dla zobaczenia ruin średniowiecznego zamku. Niestety do środka już nie wejdziemy, gdyż prywatny właściciel zamknął go dla nieproszonych gości.*

Zamek w Drzewicy został zbudowany w latach 1527-1535 przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Macieja Drzewickiego, w stylu gotycko-renesansowym. Arcybiskup wybudował go na skraju miasta, nad rzeką Drzewiczką, otoczył dwoma fosami i dzielącym je wałem ziemnym. Wcześniej istniał tu murowany dwór. Budowla stanęła na planie regularnego, zbliżonego do kwadratu prostokąta. W jej systemie obronnym istotną rolę odgrywały cztery kwadratowe wieże usytuowane w narożach założenia. Obiekt spłonął w 1814 roku, jest dziś dobrze zachowaną, po koronę murów, ruiną. Zamek nie przechodził żadnych większych przebudów, więc gdyby nie był zrujnowany wyglądałby tak jak XVI wieku.

* Z centrum miasteczka do zamku idzie się ok. 5 minut. Pobieżne oglądnięcie zajmuje ok. 25 min.

Kajaki Lettman produkowane w Drzewicy Kajaki Lettman produkowane w Drzewicy
Ruiny zamku w Drzewicy Ruiny zamku w Drzewicy

Legendy ...

Jedna z legend mówi, że w gwiaździstą noc, ujrzeć można smutną procesję sióstr bernardynek. Zakonnice, przy zgaszonych świecach, ze spuszczonymi głowami, obchodzą wszystkie komnaty. Słychać ich ciche modlitwy i jęki. Zatrzymują się w kaplicy i aż do północy modlą się i błagają o przebaczenie. Smutna procesja to bowiem kara, za to że siostry nie dopilnowały swych obowiązków. Po zakończonych roratach nie wygasiły wszystkich świec i ogień rozporzestrzenił się najpierw na kotary, a później na całą budowlę.

Podobno była też zakonnica żywcem zamurowana za złamanie ślubów czystości. Odgłosy dochodziły zawsze z jednego miejsca więc wykuto tam niewielką kapliczkę, która miała odpędzić złe duchy lub dać ukojenie błąkającej się duszy...

Ruiny zamku w Drzewicy Ruiny zamku w Drzewicy
Obecnie obiekt zamknięty dla zwiedzających Obecnie obiekt zamknięty dla zwiedzających

Inna zjawa zamkowa to duch córki Adam Drzewickiego pojawiający się w ruinach jako "biała dama". W czasie "potopu" szwedzkiego Szwedzi zbliżali się do mostu i losy zamku były przesądzone. Córka pana zamku postanowiła zginąć niż oddać się w ręce najeźdźców. W długiej białej sukni weszła na wieżę i skoczyła... Jednym słowem jak zawsze w historiach zamkowych duchy i nieszczęśliwe księżniczki.

Część 2: przyrodnicze walory Drzewiczki i okolicznych lasów - gdzie na rower?