Canet-Saint-Nazaire to chroniony zakątek południowej Langwedocji-Roussillon

L’étang de Canet-St-Nazaire to niezwykłe jezioro, ostatni reprezentant tej formy wodnej na południu Francji. O ekologicznych i turystycznych wartościach laguny dla Mój-Ogrodnik.pl relacjonuje Marta Stąpor.


L’étang de Canet-St-Nazaire oraz tereny wokół niego nabyte zostały w 1978 przez organizację „Conservatoire du Littoral“, by chronić i dbać o nie zachowując jego tradycyjne kształty.

Uroki francuskiej laguny ...
Francuskie kontrasty: głębokie morze i śnieżne góry

Jezioro w Canet-St-Nazaire jest laguną połączoną naturalnym kanałem z Morzem Śródziemnym.
Mieszają się w nim zarówno słone, jak i słodkie wody, co zapewnia dużą ekologiczną różnorodność. Występowanie na terenie stawu Canet-St Nazaire rzadkiej roślinności oraz wielu gatunków ptaków (w tym wielu ptaków wędrownych) umożliwiło włączenie terenu do europejskiej sieci "Natura 2000". Dzięki temu możliwe jest finansowanie kosztownych działań związanych z zagospodarowaniem terenu, uchronieniem jeziora od: zanieczyszczenia, zatkania przepływu czy zniszczenia lido (wału oddzielającego wody laguny od morza). Właśnie lido jest przedmiotem znacznej inwestycji mającej na celu zahamowanie jego erozji. Dzięki tym działaniom uda się zachować zarówno samą lagunę jak i rzadką florę występującą na tym terenie.

L’étang de Canet-St-Nazaire
... pełna jest wiklinowych domków...


Przy lagunie Canet-St-Nazaire znajduje się wioska rybacka (« Village de pêcheurs ») zrekonstruowana według starych form typowych dla tych rejonów. Te piękne drewniane chatki zbudowano w 1993 roku z tradycyjnych materiałów. Są one wykorzystywane głównie przez około 30 aktywnych rybaków, którzy jak ich pradziadowie nadal czerpią z dobrodziejstw zarybionych wód podtrzymując tym samym starą tradycję. Co ciekawe niektóre domki przekształcone zostały w zaawansowane punkty obserwacji przyrody, co stanowi dodatkową atrakcję dla sympatyków ekologii i zwiedzających. Dzięki temu wszyscy użytkownicy mogą przyczynić się do rozwoju oraz trwałości tego miejsca.

Fot. Marta Stąpor dla Mój-Ogrodnik.pl
Fot. Marta Stąpor dla Mój-Ogrodnik.pl


Tekst i zdjęcia: Marta Stąpor, Hamburg