Magnolia - z nasion czy z rozsady?

napisała do nas pani Anna:

"Proszę o informację dotyczące wysiewania nasion magnolii.Mam różne opinie na ten temat ale w ubiegłym roku żadna się nie powiodła.W tym roku moja magnolia ma bardzo dużo nasion i nie chciałabym ich zmarnować." Co o tym myślicie?

Data dodania: 08-09-2010 , Kategoria: Prace w ogrodzie

Komentarze:

Data dodania: 12.01.2016 o godz 13:57

Ja nigdy nie sadziłam nasionek magnolii bo od zawsze mi to odradzano. Zawsze korzystam z sadzonek http://e-podkarpackiesady.pl/53-magnolie i nigdy się nie zawiodłam :) jest to sprawdzona i pewna metoda, jednak można też spróbować z nasionek :)

Data dodania: 12.09.2010 o godz 19:58

Bardzo ważną różnicą między produkcją wegetatywną (szczepienie i sadzonkowanie) a generatywną (wysiew nasion) jest fakt iż magnolia dojrzewa płciowo wiele lat od 10 do 15 lat wiec po wschodzie nasion młode rośliny mogą osiągnąć znaczne rozmiary zanim zaczną kwitnąć. Przy sadzonkowaniu powstają kwiaty już w 3-4 roku przy silniejszych pędach.

Data dodania: 12.09.2010 o godz 19:54

Magnolia to roślina niepowtarzalna dzięki swoim kwiatom. Jeśli je wytworzy oznacza to iż dojrzała płciowo roślina i może wytworzyć nasiona. Jednak jak każda roślina może być zapłodniona z różną pulą genów, które decydują o kolorze czy wielkości kwiatów a także samej roślinie. Dlatego jeśli posiadamy bardzo cenną odmianę to jest niewielkie prawdopodobieństwo iż rośliny powstałe z nasion powtórzą wszystkie cechy dziedziczne.
Pod tym względem sadzonkowanie -tworzenie klonów jest podstawą w rozmnażaniu tego gatunku oraz szczepienie najcenniejszych odmian.

Data dodania: 10.09.2010 o godz 08:08

Nie radzę rozmnażania roślin szlachetnych przez nasiona ...
Trwa to bardzo długo a w dodatku roślina może nie być już szlachetna.
Tylko rozmnażanie przez sadzonki da pewność że młoda roślina będzie 'taka sama' jak jej macierzysta.

Też chciałam rozmnożyć magnolie przez nasiona ale od razu mi to odradzono.

Ale Pani Aniu zawsze można spróbować
Powodzenia! :-)

Data dodania: 08.09.2010 o godz 15:57

My od wielu lat rozsadzamy magnolię przez sadzonki - trwa to oczywiście kilka lat, ale z nasion raczej nam się nie udało.
Becik?