Zamiast gotowej choinki wiązanka ze ścinek

Data publikacji: 21-12-2016

Najtrudniejsza w choince "domowej roboty" jest jej podstawa - stworzenie takiego połączenia gałązek, które będzie stabilne, zwarte i estetyczne. Do tego celu potrzebujemy świeżego igliwia, kilka drutów, a lepiej naturalnego sznureczka. Taka choinka składana ma także walor ekologiczny - w końcu znajdziemy zastosowanie dla niepotrzebnych gałązek i starych elementów dekoracyjnych.

Podstawa to ... podstawa

Zrobienie podstawy dla domowej choinki zawsze wymaga przygotowania następujących przedmiotów: kija drewnianego, doniczki (najlepiej imitującej barwy naturalne) oraz starej gazety. Do tego oczywiście bardzo dużo jednolitych gatunkowo gałązek iglastych. najlepeij posłużyć się tymi, które już i tak zostały odcięte od drzewek w ogrodzie podczas jesienno-zimowych porządków, bądź też zostały oderwane od formowanego drzewka choinkowego.

Nie lepeij zostawić żywe choinki w ogrodzie? Nie lepiej zostawić żywe choinki w ogrodzie?
jeśli ozdoby to tylko ekologiczne Jeśli ozdoby to tylko ekologiczne

Krok po kroku

Kij grubszym końcem wstawiamy do doniczki w ten sposób, by umocował się dokładnie w jej środku. Pozostałą pustą przestrzeń wypychamy papierem gazetowym, który pomoże w usztywnieniu kija w doniczce. Do wyboru mamy dwa warianty "choinek domowej roboty":

Choinka nr 1 - strzelista
Pocięte gałązki igliwia dzielimy wedle giętkości. Te o miękkich gałązkach układamy w ten sposób, by owijając kij tylko ich główna cześć przylegała do niego. Dzięki temu osiągamy następujący efekt: nasza choinka zwęża się ku dołowi, a poprzez dokładne pokrycie kija nikt się nie zorientuje, że jest składana. W dodatku będzie bardzo gęsta. Gałązki konsekwentnie układane są na około, czubkiem do góry. Kolejne gałązki mają okrywać kij ... Do okładania używa się ciemnego cienkiego drucika, przywiązując tylko igliwie do kija.

Efekt na Święta murowany Efekt na Święta murowany
Naturalna choinka w domu Naturalna choinka w domu

Choinka nr 2 - płożąca
Innym sposobem na złożenie choinki ze staroci jest układanie gałązek świerka czy też sosny ku dołowi. Tutaj są nam potrzebne raczej gałązki sztywne, które najlepeij spełnią swoje zadanie. Zaczynając od doła kija nakładamy kolejne gałązki kierując je ku dołowi. Kolejno posuwamy się z układaniem gałązek do szczytu kija, stopniowo do pokrywając. Otrzymujemy w prezencie bardzo gęstą i wysoką choinkę.

Tekst i zdjęcia: Beata Dulko-Kaszowska

Komentarze Czytelników:

Data dodania: 2009-12-21 13:18:32 moche

dobry pomysł na uniknięcie trendu konsumpcyjnego ;_)

Skomentuj ten artykuł:

ttt

Gry Mojego Ogrodnika

Puzzle

Prosta gra w układanie puzzli o tematyce ogrodniczej, ekologicznej i turystycznej. Czysta przyjemność :-)

Pamięć Ogrodnika

Gra Pamięć Ogrodnika polega na szybkim kojarzeniu różnych ogrodowych elementów w pary.

Co to za roślina?

Spróbuj zgadnąć, jaka roślina kryje się za zdjęciem, widząc jeden jego fragment.

Segreguj odpady

Potrafisz segregować odpady ? :-) Sprawdź czy dobrze to robisz dzięki małemu testowi ...