A
-
B
-
C
-
D
-
E
-
F
-
G
-
H
-
I
-
J
-
K
-
L
-
M
-
N
-
O
-
P
-
R
-
S
-
T
-
U
-
W
-
V
-
Z

Muchołówka amerykańska (łc. Dionaea muscipula)

Nazwa rodzajowa: Muchołówka (łc. Dionaea)

Maksymalna wysokość: 0.1 m

W środowisku naturalnym występuje tylko w Karolinie Północnej (Ameryce Północnej) na terenach torfowych -brzegach moczarów i bagien.

 

Muchówka jest byliną siągającą wieku do 20lat, przy średnicy 15cm. Organem łapiącym pokarm -drobne owady, jest liść "pułapka" połączony z ogonkiem nasadą. Wiosną muchówka wypuszcza pęd kwiatostanowy (młody osobnik osiąga dojrzałość płciową średnio po 3 latach) wysokości 25 cm.

 

Organem podziemnym jest bulwa od której wyrastają drobne korzenie. Podłoże w jakim najlepiej się rozwijają jest kwaśny torf także w domieszką piasku.

 

Warunki uprawy:

Nasłonecznienie: pełne słońce, najlepiej na parapecie okiennym od strony wschodniej lub południowej.

Wilgotność: bardzo duża samego podłoża i powietrza, można roślinę uprawiać w szklanym pojemniku bez odpływu -jedynie na warstwie keramzytu i kwaśnym torfie. Podlewamy rośline wodą przefiltrowaną i odstaną. Po wodzie "kranówie" liście będą czernieć.

Temperatura: pokojowa około 20 st.C

 

Kolorystycznie najbardziej efektowne są pułapki o różnych kolorach -czerwonym, różowym i zielonym (w zależności od odmiany). Wybarwienie ich jest uzależnione siłą nasłonecznienia!

 

W naturalnych warunkach muchówka przechodzi stan zimowania, w uprawie doniczkowej nie musi. Jeśli jednak zajdą pewne błędy w uprawie bulwa przejdzie w stan uśpienia i zahamuje swój wzrost. Obniżamy wtedy temperaturę do 5 st.C i podlewamy skompo.

 

 

Wymagania:

pełne słońce półwilgotne mokra kwaśna próchnicza

Legenda legend_off

Wpisz poszukiwaną roślinę: