A
-
B
-
C
-
D
-
E
-
F
-
G
-
H
-
I
-
J
-
K
-
L
-
M
-
N
-
O
-
P
-
R
-
S
-
T
-
U
-
W
-
V
-
Z

Miłorząb dwuklapowy /chiński/ (łc. Ginkgo biloba)

Nazwa rodzajowa: Miłorząb (łc. Ginkgo)

Maksymalna wysokość: 40 m

Gatunek pochodzący ze wschodnich Chin, którego średnica pnia może osiągać 4,5m szerokości. Drzewo za młodu słabo rośnie, a jego korona jest luźna. Z czasem się zagęszcza, a pień się rozwidla.

 

Wytwarza długoogonkowe, sezonowe liście, kształtem przypominające wachlarz koloru zielonego, które przebarwiają się na kolor żółty jesienią (na zdjęciu początkowe przebarwienie jesienne). Liście wyrastają tylko z krótkopędów -bardzo skróconych.

 

Miłorząb japoński jest gatunkiem dwupiennym -aby otrzymać owoce należy sadzić okazy męskie w pobliżu żeńskich. Nasienie jest otoczone żółtą, mięsistą osnówką przypominającą kulistą śliwkę, która po dojrzeniu jest miękka i cuchnąca dzięki kwasowi masłowemu.

 

Miłorząb jest bardzo wartościowym gatunkiem z którego liści wykonuje się ekstrakty medyczne. Dla terenów zieleni ważny jest przede wszystkim ze względu na bardzo dużą odporność na zanieczyszczenia powietrza, szkodniki i choroby oraz dekoracyjność liści także jesienią. Wystrzegać się jednak należy odmian żeńskich, które produkują cuchnące owoce.

 

Dekoracyjne odmiany:

 

--'Fastigiata' -odm. kolumnowa

--'Pendula' -odm. parasolowata

--'Mariken' (-odm. karłowa płasko-kulista do 1m średnicy, szczepiona na pniu)

--'Saratoga' (-odm. podobna do gatunku ale jego miniaturka do 8m wysokości z liśćmi głęboko powcinanymi pośrodku)

--'Variegata' (-odm. o liściach z białymi przebarwieniami. Okaz dorasta do 10m wysokości) Ginkgo biloba nadaje się na regularne żywopłoty.

Wymagania:

pełne słońce półwilgotne bez wymagań

Legenda legend_off

Wpisz poszukiwaną roślinę: