A
-
B
-
C
-
D
-
E
-
F
-
G
-
H
-
I
-
J
-
K
-
L
-
M
-
N
-
O
-
P
-
R
-
S
-
T
-
U
-
W
-
V
-
Z

Klon palmowy (łc. Acer palmatum)

Nazwa rodzajowa: Klon (łc. Acer)

Maksymalna wysokość: 5 m

Rodzimym środowiskiem jest Japonia, Korea i wschodnie Chiny. Przywieziona w XIX wieku przez Holendra Philip von Siebold, lekarza wojskowego, do Wielkiej Brytanii.

 

 

Kolory liści w zależności od odmiany mogą być: różowe, purpurowe, kremowe, czerwono-białe, żółto-czerwone, czerwono-zielone.

 

 

Ze względu na płytki system korzeniowy, wymagane jest częste podlewanie i ściółkowanie (zabezpieczenie przed parowaniem). Roślina lubi zaciszne miejsca z dala od wiatru. Aby przetrwały Polskie warunki klimatyczne wymagane jest aby na zimę okrywać je, a odmiany karłowe chować do domu, piwnicy lub garażu.

 

Odmiany:

-- 'Osakazuki' - płytko powcinane klapy do dwóch trzecich blaszki liściowej, o kolorze w sezonie zielonym, później intensywnie rubinowo jesiennym (grupa Amoenum).

-- 'Atropurpureum' (głębokość wcięć liści prawie do trzech czwartych blaszki). Odporna na mróz (grupa Palmatum).

-- 'Bloodgood' i 'Fireglow' - intensywniej purpurowe, nieblednące przed jesienią, silnie rosnące i mrozoodporne (grupa Palmatum).

-- 'Butterfly' - Należy do grypy klonów Matsumurae, które posiadają wyjątkowo głębokie wcięcia na liściach, niemal do nerwów.

-- 'Shinobuga oka' - wolno rosnące krzewy o bardzo wąskich, lancetowatych klapach, ograniczonych niekiedy tylko do głównego nerwu, wcięte do nasady liścia. Bardzo wrażliwa na mrozy (grupa Linearilobum).

-- 'Seiryu' - Klapy są podzielone głęboko, zwykle do nasady liścia, każda z nich jest dodatkowo podzielona na drobniejsze nieregularne fragmenty blaszki wzdłuż nerwów bocznych. Kolor zielony z przebarwieniem ciemno purpurowym na jesień (grupa Dissectum).

Wymagania:

pełne słońce półcień półwilgotne kwaśna lekko kwaśna próchnicza

Legenda legend_off

Wpisz poszukiwaną roślinę: