A
-
B
-
C
-
D
-
E
-
F
-
G
-
H
-
I
-
J
-
K
-
L
-
M
-
N
-
O
-
P
-
R
-
S
-
T
-
U
-
W
-
V
-
Z

Hiacynt (łc. Hyacinthus)

Nazwa rodzajowa: Hiacynt (łc. Hyacinthus)

Maksymalna wysokość: 0.3 m

Hiacynty uprawia się na obwódki ścieżek, skalniaki, a także do sadzenia na trawnikach, rabatach i w ogrodach leśnych. Są najpopularniejszymi roślinami cebulowymi używanymi do pędzenia.

 

Z cebuli wyrasta kilka sztywnych liści, szerokości 2-3 cm, zebranych w niewielką rozetę. Hiacynty zakończone są gronem silnie pachnących, dzwonkowatych kwiatów, o koloru żółtym, białym, purpurowym, różowym, niebieskim, czerwonym lub fioletowym.

 

Zagrożeniem dla hiacyntów jest nadmierna wilgoć. Są dość często atakowane także przez grzyby i bakterie , szczególnie gdy rosną na ciężkich, słabo przepuszczalnych, gliniastych glebach. Innym zagrożeniem są taż ślimaki.

 

Hiacynty sadzimy w drugiej połowie września na głębokość 10 cm, w rozstawie co 15-20cm. Miejsca te okrywamy kompostem lub suchymi liśćmi gdyż są wrażliwe na zimno.

 

Rozmnażanie hiacyntów następuje przez oddzielenie cebul potomnych - po przekwitnięciu - w lipcu. Innym sposobem jest także nacinanie stożków wzrostu i cebul -duża liczba młodych cebulek jednak kwitnie dopiero po 3-4 latach!

 

Po 2-3 latach uprawy w tym samym miejscu hiacynty kwitną słabiej lub wcale, dlatego należy je przesadzać. Część z nowych odmian może być uprawiana jednak tylko przez te kilka lat.

 

Pędzenie hiacyntów polega na przemrożeniu cebul przez minimum 6 tygodni w lodówce -temperaturze około 3-4 *C. To indukuje kwitnienie!!. Później, w zależności kiedy chcemy aby cebule zakwitły, umieszczamy je w specjalnych, szklanych pojemnikach gdzie spód cebuli będzie lekko zanurzony w wodzie. Roślina wypuści korzenie, a po 2-3 tygodniach wypuszczać będzie liście, a po następnych 2 tygodniach zakwitnie.

Wymagania:

pełne słońce półwilgotne obojętna piaszczysto-gliniasta

Kwiat:

Kolor kwiatów: Wielobarwny
Okres kwitnienia: od Kwiecień (I połowa) do Maj (II połowa)
Forma kwiatostanu: kwiatostan

Legenda legend_off

Wpisz poszukiwaną roślinę: