A
-
B
-
C
-
D
-
E
-
F
-
G
-
H
-
I
-
J
-
K
-
L
-
M
-
N
-
O
-
P
-
R
-
S
-
T
-
U
-
W
-
V
-
Z

Figowiec Benjamiński (łc. Ficus Benjamina)

Nazwa rodzajowa: Figowiec (łc. Ficus)

Maksymalna wysokość: 2 m

Fikus benjamina, nazywany także fikusem beniamińskim lub fikusem wierzbolistnym, wywodzi się z Azji. Wyrasta w formie mocno rozgałęzionego drzewa, a jego wysokość dochodzi do 1,8 m. Liście o długości 15 cm są ciemnozielone, błyszczące, eliptyczne. U starszych egzemplarzy zakwitają niepozorne kwiaty, z których później zawiązują się ciemnoczerwone jagody.

U odmiany 'Starlight' (Hawaii) występują żółto obrzeżone liście.

 

Warunki uprawy:

Nasłonecznienie: nie pełne słońce -rozproszone,  po okresie spoczynku możliwe przypalenia blaszki liściowej

Wilgotność: Od kwietnia do września fikusy podlewamy dość obficie, pamiętajmy jednak o tym, aby nigdy nie dopuścić do przesuszenia ziemi. Ponieważ fikusy pochodzą z lasów tropikalnych lubią zraszanie. W czasie chłodów fikusy podlewamy umiarkowanie, tak aby gleba była tylko lekko wilgotna.

Temperatura: optimum 27 - 30*C w lecie, zimą 15-18*C.

 

Fikus beniamina rozmnażać możemy przez sadzonki z odciętych (10 - 15 cm) wierzchołków pędów. Przed wsadzeniem do ziemi powierzchnie cięte powinny przeschnąć. Do ukorzenienia wymagana jest ziemia inspektowa, sporządzona z jednej części torfu i jednej części piasku. Dodatkowo podpieramy sadzonki małymi prętami. Musimy im zapewnić stanowisko ciepłe i wilgotne, w lekko zaciemnionym miejscu.

 

Wymagania:

półcień półwilgotne obojętna próchnicza

Legenda legend_off

Wpisz poszukiwaną roślinę: