A
-
B
-
C
-
D
-
E
-
F
-
G
-
H
-
I
-
J
-
K
-
L
-
M
-
N
-
O
-
P
-
R
-
S
-
T
-
U
-
W
-
V
-
Z

Brzoza brodawkowata (łc. Betula pendula)

Nazwa rodzajowa: Brzoza (łc. Betula)

Maksymalna wysokość: 30 m

Brzoza brodawkowata (łc. Betula pendula) jest jednym z najpospolitszych gatunków w Polsce.

 

Roślina pionierska o charakterystycznym pokroju dzięki cienkim i długim gałązkom, które zwisają z konarów oraz łuszczącej się białej korze. Na ciemnych pędach widać wyraźnie także jasne przetchlinki. Liście są trójkątne bądź rombowate i pojawiają się tylko na krótkopędach.

 

System korzeniowy brzozy jest bardzo płytki, dzięki czemu roślina jest w stanie zakorzenić się w bardzo skrajnych warunkach -dlatego używany jest przy rekultywacji nieużytków. Uważa się także iż brzoza wyjaławia glebę, pobierając wszelkie dostępne składniki pokarmowe. Faktem jednak jest iż w sąsiedztwie tego gatunku przetrwają głównie jałowce, także o silnym systemie korzeniowym i małych wymaganiach względem siedliska.

 

 

Oto kilka przykładów odmian brzozy brodawkowatej:

--'Youngii' -odm. Younga (Korona parasolowata wysokości do 6m, przy szerokości 4m)

--'Fastigiata' -odm. stożkowata (Wysokość do 15m przy szerokości 4m -przypomina pokrojem topolę włoską)

--'Golden Cloud' -odm. złotolistna (Pokrojem odmiana przypomina gatunek, lecz pierwsze liście są złoto-żółte z czasem zieleniejące. Ta zieleń w czasie lata jest wyraźniej jaśniejsza)

--'Crispa' ('Dalecarlica') -odm. strzępolistna (tak jak wszystkie odmiany o tej nazwie, liście jej są głęboko powcinane, dzięki czemu korona wydaje się bardziej ażurowa i smuklejsza)

--'Purpurea' -odm. purpurowa (na zdjęciu) (Liście przez cały sezon wegetacyjny są purpurowe, choć wiosną młode są nieco jaśniejsze)

 

Wymagania:

pełne słońce półcień sucha półwilgotne zasadowa kwaśna lekko kwaśna obojętna bez wymagań

Legenda legend_off

Wpisz poszukiwaną roślinę: