Pistacje kalifornijskie

Data publikacji: 07-04-2014

Do ich spożywania namawiają producenci bakalii i suszonych owoców. Są większe i bardziej zielone od pozostałych odmian pistacji. W dodatku maja rozchylone skorupki, które ułatwiają ich wyłuskiwanie. W Polsce powszechnie dostępne. Równocześnie bardzo zdrowe.

Ekologia i człowiek? Ekologia i człowiek?


Przynależność gatunkowa
Pistacje to owoc drzewa z rodziny nanerczowatych. Występuje powszechnie w Iranie, Afganistanie, Turcji, Iraku oraz w Kalifornii w USA. Także w Europie znajdziemy plantacje pistacji - największe w Grecji.

Owoce
Owoce pistacji to pestkowiec owalny - podobny do owocu orzecha - z twardą niejadalną skorupą zewnętrzną, która najpierw jest zielona, ale jak dojrzewa zaczyna być żółta a w końcu purpurowa. W jej wnętrzu znajduje się pestka i jadalne nasionko. To nasionko jest przedmiotem naszych zainteresowań. Jest jaskrawozielone - ma długość do 2.5 cm, średnicą do 1.5 cm.

Podane do stołu Podane do stołu
Zdrowiej? Zdrowiej?

Przynależność do palety zdrowej żywności

Pistacje są na czołowej pozycji jeśli chodzi o przynależność do składników tak zwanej zdrowej żywności. Pistacje są smaczne i zdrowe. Polecane zwłaszcza osobom zagrożonym chorobom serca i miażdżycą, ponieważ pozytywnie wpływają na obniżenie cholesterolu we krwi. Ponadto, pistacje są bogate w potas, pomagając zachować równowagę płynów, mają dużo fosforu - niezbędnego do budowy kości, a także magnez. Są źródłem witaminy B6 i tiaminy (witaminy B1), czy też nienasyconych kwasów tłuszczowych - który wbrew temu, że są tłuszczem - wspierają procesy odchudzania.

Zastosowanie
Jeść , jeść i jeść. Jeśli nie w potrawach kulinarnych (surowe, lub prażone, lub jako element deserów i ciast) - w postaci oleju pistacjowego wytłaczanego z owoców. Drewno tymczasem służy do produkcji żywicy i lakierów.

Przeczytaj więcej na Mój-Ogrodnik.pl

Skomentuj ten artykuł:

ttt

Gry Mojego Ogrodnika

Puzzle

Prosta gra w układanie puzzli o tematyce ogrodniczej, ekologicznej i turystycznej. Czysta przyjemność :-)

Pamięć Ogrodnika

Gra Pamięć Ogrodnika polega na szybkim kojarzeniu różnych ogrodowych elementów w pary.

Co to za roślina?

Spróbuj zgadnąć, jaka roślina kryje się za zdjęciem, widząc jeden jego fragment.

Segreguj odpady

Potrafisz segregować odpady ? :-) Sprawdź czy dobrze to robisz dzięki małemu testowi ...