Ogrody jak lasy o zapachu poziomek

Data publikacji: 07-04-2014

Oto przepis na owocujące przez wiele miesięcy poziomki. W jaki sposób je rozmnażać, jakie wybrać miejsce dla nich najlepsze, kiedy będą długo owocować? Nie jest łatwo stworzyć na małej powierzchni leśny poziomkowy powiew, ale warto spróbować! Efekt poruszający...

Poziomka Poziomka

Poziomka to roślina zielna, zimująca w gruncie w postaci kłączy, korzeni i pąków. Lubi stanowisko ciepłe, ale o glebie kwaśnej i wilgotnej. Często spotykana jest w lasach ze względu na żyzną i mokrą ściółkę tak się znajdującą. W ogrodach musimy znaleźć poziomce podobne do tych naturalnych warunki uprawy.

Kupujemy sadzonki czy nasiona?

Poziomka jako gatunek bardzo łatwo wysiewa się z nasion oraz daje wysoki poziom sadzonek. Plonują one bardzo obficie i długo już w drugim roku uprawy, a jedna sadzonka osiąga wielkość około 30cm średnicy. Jeśli więc nie znajdziemy sadzonki tej wielkości w sprzedaży, nie warto jej kupować.

Poziomka Poziomka

Owocowanie poziomki uwarunkowane jest sposobem jej uprawy, stanowiskiem oraz wiekiem sadzonki. Spełniając podstawowe warunki miejsca, nawożenia (ewentualne zakwaszanie gleby oraz jej sąsiedztwo z roślinami kwasolubnymi) możemy być pewni iż roślina będzie przez lata obficie plonować.

Wiek sadzonki także może ograniczyć kwitnienie. Nie dopuśćmy do nieograniczonego rozprzestrzeniania się roślin. Każda z nich musi mieć odpowiednią ilość światła - łatwiej będą się wysiewać, a dzięki temu starsze, mocno zdrewniałe szybko oddzielimy i wyrzucimy.

Autor: Beata Dulko

Komentarze Czytelników:

Data dodania: 2010-07-22 16:44:09 kasiad

Spędzając Wakacje na Rospudzie i generalnie w lasach Suwalszczyzny nieustannie czułam ten zapach poziomek, który kazał mi sie zatrzymywać ... a wtedy ciągle dopadały mnie komary ... :-)

Skomentuj ten artykuł:

ttt

Gry Mojego Ogrodnika

Puzzle

Prosta gra w układanie puzzli o tematyce ogrodniczej, ekologicznej i turystycznej. Czysta przyjemność :-)

Pamięć Ogrodnika

Gra Pamięć Ogrodnika polega na szybkim kojarzeniu różnych ogrodowych elementów w pary.

Co to za roślina?

Spróbuj zgadnąć, jaka roślina kryje się za zdjęciem, widząc jeden jego fragment.

Segreguj odpady

Potrafisz segregować odpady ? :-) Sprawdź czy dobrze to robisz dzięki małemu testowi ...