Borówka amerykańska z naszego ogrodu i sadu

Borówka jest bardzo popularnym krzewem w naszym klimacie, szczególnie ze względu na bardzo małą jej podatność na choroby oraz oczywiście słodkie owoce, które produkuje. Podstawą w jej uprawie jest jedynie przygotowanie odpowiedniego podłoża. Reszta pójdzie nam naprawdę łatwo.
Kulinarna uczta z borówek własnej uprawy Kulinarna uczta z borówek własnej uprawy

Borówka może być uprawiana przez wiele lat bez oprysków, gdyż właściwie nigdy nie jest atakowana przez szkodniki i choroby. Warunkiem uzyskania wysokich plonów jest przygotowanie specyficznych warunków glebowych, jakie wymaga ten gatunek, oraz dobór kilku odmian kwitnących w zbliżonym czasie.

Borówka jest obcopylna (choć większość już zapyla się własnym pyłkiem), więc wymaga innej odmiany do zapylenia kwiatów (tak powstają liczne zawiązki i dorodne owoce).

Termin kwitnienia borówki:
od drugiej połowy maja, ale owoc w zależności od odmiany dojrzewa od lipca do końca września. Im później tym borówka jest odporniejsza na przymrozki (ale różny termin sprawia przedłużony czas zbioru).

Najlepsze zbiory borówki Najlepsze zbiory borówki

Stanowisko najlepsze dla borówki:
GLEBA: lekka, przepuszczalna, kwaśna o pH 3,5-4,5, próchniczna, wilgotna
Nasłonecznienie: pełne słońce, ewentualnie półcień, ciepłe, osłonięte stanowisko przed wiatrem.

Przygotowanie podłoża dla borówki:
Najważniejszym elementem w uprawie borówki jest podłoże, gdyż roślina nie tworzy korzeni włośnikowych. Nieodpowiednie są gleby ciężkie, zwięzłe i o wysokim zasadowym odczynie. Kilka miesięcy wcześniej należy wymienić część podłoża na kwaśny torf z dodatkiem przekompostowanej kory lub trocin z drzew iglastych.

Przy wysokim odczynie gleby wymagane jest zakwaszenie np. siarczanem potasu lub siarczanem magnezu (organiczną materią zakwaszającą są trociny i kora z drzew iglastych).

Borówka na cele konsumpcyjne Borówka na cele konsumpcyjne

Uprawa borówki w ogrodzie przydomowym:
Po posadzeniu rośliny cięcia przez kilka lat nie prowadzimy. Dopiero po 4,5 latach wycinamy najstarsze pędy, a w późniejszych latach dodatkowo prowadzimy cięcia sanitarne. Borówka ma bardzo małe wymagania pokarmowe, dlatego po posadzeniu w dobrze przygotowanym podłożu, zalecane jest ściółkowanie kompostem i sosnową korą, która utrzyma wilgoć w podłożu. W ochronie krzewów przed przymrozkami, stosowana jest agrotkanina, która zatrzymuje napływ chłodniejszego powietrza.

Odmiany najlepsze do eko-sadu
Wczesna: Earliblue, Patriot, Duke, Spartan, Toro, Sunrice
Średnio-późne: Bluecrop (wrażliwa na antraknozę!), Nelson, Candler, Brigitta, Darrow.
Późne: Lateblue, Eliot

Opracowanie: Beata Dulko-Kaszowska, ogrodnik i architekt krajobrazu