Rekordowa Godzina dla Ziemi WWF

W tym roku do Godziny dla Ziemi WWF przyłączyła się rekordowa liczba 150 państw na świecie oraz 47 miast w Polsce. W ramach globalnego, symbolicznego gestu na rzecz przyrody, dokładnie o 20.30 czasu lokalnego zgasły światła w domach setek milionów ludzi oraz iluminacje świetlne tysięcy obiektów w ponad 6 500 miast.

Wyłączenie światła jest symbolicznym gestem, który po raz kolejny przypomina o tym, że wszyscy powinniśmy się troszczyć o środowisko naturalne, a ochrona przyrody zaczyna się w naszych domach i w naszym codziennym życiu.

Świeczki IKEA na koncercie WWF Świeczki IKEA na koncercie WWF
Urszula Dudziak na koncercie WWF Urszula Dudziak na koncercie WWF

"Kiedy w 2007 roku jedno miasto – Sydney - „zgasło” podczas Godziny dla Ziemi WWF, nikt nie przypuszczał, że 5 lat później światła zgasną w setkach milionów domów w 135 krajach na świecie. W tegorocznej akcji uczestniczyła rekordowa liczba osób – w samej Polsce do akcji na wwf.pl/godzinadlaziemi przyłączyło się ponad 32 tysiące osób. To bardzo ważne, bo im więcej ludzi zda sobie sprawę z tego, że ich codzienne działanie mają wpływ na środowisko, tym szybciej rozwiążemy najbardziej palące problemy ekologiczne naszej planety." – mówi Małgorzata Kosowska z WWF.

"Godzina dla Ziemi WWF – dodaje Kosowska z WWF - to jedyna cykliczna i masowa akcja, która zwraca uwagę milionów ludzi na świecie na to, że ochrona środowiska to przede wszystkim zmiana naszych codziennych nawyków i przyzwyczajeń, gdyż to właśnie one mają kluczowa znaczenie dla stanu środowiska. "

Reni Jusis i Tomek Makowiecki Reni Jusis i Tomek Makowiecki
Reni Jusis prowadząca koncert Reni Jusis prowadząca koncert

Co możemy zrobić, aby pomóc Ziemi? Gaśmy zbędne światło, wymieńmy zwykłe żarówki na energooszczędne świetlówki i wyłączajmy urządzenia elektryczne, których nie używamy. Segregujmy śmieci, przesiadajmy się do komunikacji miejskiej i na rower, oszczędzajmy wodę. Lista naszych postanowień może być znacznie dłuższa (więcej można znaleźć na stronie wwf.pl/godzinadlaziemi). Te małe kroki, jeśli podejmowane na co dzień, pomogą chronić Ziemię. Do tego, aby zmieniać nasze codzienne zachowania fundacja apeluje co roku w ramach Godziny dla Ziemi WWF.

Oficjalnie do akcji przyłączyła się rekordowa liczba polskich miast – aż 47, oraz rekordowa liczba państw - 150. W ciemnościach pogrążyły się najsłynniejsze budynki i obiekty architektoniczne w naszym kraju, w tym: Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, Belweder, Teatr Wielki, mur Starego Miasta i warszawskie mosty, Sukiennice i Kopiec Kościuszki w Krakowie i Spodek w Katowicach, kancelaria Prezesa Rady Ministrów, oraz cztery ministerstwa: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W związku z tym, że liczba osób, które przyłączyły się do akcji przekroczyła 30 000, po raz pierwszy w ramach akcji zgasł również Stadion Narodowy w Warszawie.

Koncert Unplugged z okazji Godziny dla Ziemi 2012 Koncert Unplugged z okazji Godziny dla Ziemi 2012
Celebryci wspierają akcje ekologiczne Celebryci wspierają akcje ekologiczne

Wcześniej udało się zrealizować inne cele, które towarzyszyły akcji i dzięki temu w Warszawie podczas Godziny dla Ziemi odbył się koncert unplugged dla Ziemi z udziałem polskich muzyków, marka Siemens zobowiązała się do przekazania energooszczędnego sprzętu AGD rodzinnemu domowi dziecka, Michał Piróg zobowiązał się do wytatuowania drzewa na swoich plecach, a zespół Zakopower przekazał 100 bezpłatnych biletów na swoje koncerty.

Na świecie zgasło oświetlenie tak charakterystycznych budynków i obiektów architektonicznych jak np.: Opera w Sydney, Wielki Mur Chiński, Wieża Eiffla, Luwr, Brama Brandenburska, Allianz Arena, Krzywa Wieża w Pizie, Pałac Buckingham, Times Square, Empire State Building, Burj Khalifa - najwyższy budynek na świecie.

Informacje: WWF POLSKA