Mity i fakty o prośrodowiskowych właściwościach papieru

Ogólna i niezweryfikowana wiedza na temat środowiskowych właściwości papieru często powoduje błedne decyzje biznesowe i konsumenckie. Wiemy o papierze z reguły to co chcemy wiedzieć i co dociera do nas z przekazów edukacyjnych w szkole albo z reklam.
Papierowy interes Papierowy interes
Chcemy się żywić mitami Chcemy się żywić mitami
Surowce czy produkty? Surowce czy produkty?

Oto najczęstsze mity, i w odpowiedzi na nie podnoszone fakty, dotyczace PAPIERU:

Więcej papieru to mniej lasów

Trzeźwo myślący umysł ludzki podpowiada nam literalnie, by nie podcinać gałęzi, na której siedzimy. Dlatego, w zrównoważenie zarządzanych lasach, na każde ścinane drzewo są sadzone przynajmniej cztery nowe. Stąd w Europie ilość zadrzewienia ... systematyczne rośnie.

Papier szkodzi środowisku

Drzewa skutecznie absorbują dwutlenek węgla, gdy rosną, a potem sam papier również magazynuje te gazy - rocznie 540 milionów ton.

Produkcja papieru to czysta strata energii

Dzisiaj już ponad połowa energii zużywanej do produkcji papieru w Europie pochodzi ze źródeł odnawialnych. Ilość ok. 500 kWh, która jest potrzebna na indywidualną konsumpcję papieru przeciętnej osoby, równa się jej nakładom na funkcję stand-by w telewizorze, mikrofalówce, czy systemi HiFi.

Papier pozostawia po sobie ogromny footpront

Zanieczyszczenia pochodzace ze sposobu, w jaki konsumenci używają papieru, przychodzą powoli i cicho, w porównaniu z naszymi innymi aktywnościami. Emisje CO2 to od 130 do 250 kg, co odpowiada mniej więcej gazom ze redniej wielkości samochodu osobowego co po każdym przejechaniu 1000 km. A samo czytanie gazety papierowej to tylko 20 proc. szkodiwości pozostawianej przez czytanie jej online.

Papier powoduje masę odpadów

Czasem ciągle ne możemy przetworzyć wszystkiego. Recykling papieru w Europie plasuje się średnio na poziomie 62% (niestety nie w Polsce). W dodatku, każde papierowe włókno można przetworzyć aż 6-7 razy (różne źródła). Góry papiery się więc nie zmniejszają, ale góry mieci na pewno powinny. Tutaj jednak wszystko zależy raczej od nas, nie od producentów...

Opracowanie:Redakcja Mój Ogrodnik , na podtawie materiałów prasowych